Büyük Taarruz öncesi askeri hazırlıklar
- Tez No: 110131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
V ÖZET Yunan Ordusunun 13 Eylül1921'de Sakarya önlerinde durdurulmasından 26 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz'un fiilen başlamasına kadar olan zaman Büyük Taarruz'a hazırlık safhasıdır. Bu zaman ilerisinde Meclisi ve Ordusu ile Türk milleti topyekün bir hazırlık çalışması yapmış ve mevcut imkanlarının da üzerine gayretler göstermiş. Büyük Taarruz'a hazırlık döneminde Mustafa Kemal Paşa önderliğinde sürdürülen iç ve dış politikadaki başarı hem ülke İçerisindeki olanakların sonuna kadar kullanılmasını sağlamış hem de takip edilen başarılı politika sayesinde Rusya, Fransa, İtalya, Afganistan gibi bazı ülkelerden silah, cephane, malzeme ve para temin edilmiştir. Bu dönemde hazırlıkların başarı ile sürdürülmesinin bir sebebi de Mustafa Kemal Paşa'nın üstün liderlik kabiliyeti ve ileriyi görme yeteneğidir. Misak-i Milli hedeflerini ortaya koşturmamıştır.İnançlı ve azimli çalışmaları, Türk milletinin etrafında kenetlenmesine ve verilen görevlerin en iyi şekilde yapılmasını sağlamıştır. İşte bu sebeplerledir ki; İmalat-ı Harbiyeciler içi barut dolu top mermilerinin çaplarını ölümleri pahasına tornada küçültmüşler, cephedeki mehmetçikler mermileri bittiğinde kurşunlara karşı süngü ile savaşmışlar ve cephe gerisindeki yaşlısı, kadını, çocuğu gece gündüz demeden ordularını desteklemişlerdir. Sonuçta akıllıca yürütülen iç ve dış politika, ülke gerçeği göz önüne alınarak tespit edilen hedefler, inançlı ve azimli lider etrafında toplanan yüce millet ülkesini Misak-ı Milli sınırlan içerisinde hür ve bağımsız bir konuma getirmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The preparation phase of the Grand Assault is the time between the Greek Army been hindered at Sakarya in 13 September 1921 and till the real begining of the Grand Assault in 21 August 1922. In this period, Turkish Nation had made a preparation in all with his parliament and army, neverthless Turkish nation tend to the his best with the existence opportunity. At the period of the Grand Assault preparation the succes of the foreign and internal policy, led by Mustafa Kemal Paşa, supplied both entirely use of interna! possibilities and weapons, munitions amy equipments and money thanks to this successful policy. Another reason of this successful preparation at this period is the large skill of leadership and progressiveness skill of Mustafa Kemal Paşa. When the National Pack exposed his targets he was inspired by the people built castles in the air. Thanks to the National Pact's faithfull and determined works caused for the hand in and try to their best.Those are the reasons, manufacturer of the military affairs had shrinked the bullets which were full of gunpowder by the lathe even their death. When the Turkish soldiers were short of bullet they had fought with bayanets and the old women and the boys propted for their army. Finally the foreign and internal policy which had been successfully performed, and the targets fort he national reality, the citizen who were bound to his faithfull and determinad leader made his country around the borders of the national pact free and independent.