Sömürgeci ve emperyalist söylem ışığında rudyard kipling ve kim
Rudyard Kipling's Kim in the light of colonialistic and imperialistic discourse
- Tez No: 110130
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ SÖMÜRGECİ VE EMPERYALİST SÖYLEM IŞIĞINDA RUDYARD KİPLİNG VE KİM M: Fikret ARARGÜÇ Danışman: Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER 2002- SAYFA: 152 Jüri: Prof. Dr. İbrahim YILGÖR Doç. Dr. Kamil AYDIN Doç. Dr. Mehmet TAKKAÇ Yrd. Doç. Dr. Gencay GENÇ Joseph Rudyard Kipling şiir, kısa öykü ve romanlarmdaki kendine özgü biçemiyle Britanya imparatorluğu dönemi yazının en başarılı ve en önemli temsilcisidir. Birçok eleştirmen, belirli bir ideolojinin savunucusu olarak tanınan Kipling'in, Kim adlı romanıyla birlikte bu ideolojiden öte, bir çocuk yazını ortaya koyduğunu ileri sürer. Edward Said' in Oryantalizm eleştirisi yönteminden yararlanarak yaptığımız irdelemelerin sonucunda, yazarın Kim'i yazmakla siyasal bakış açısından ödün vermediğini ve tersine yumuşak bir biçem kullanarak daha da etkin bir biçimde Britanya İmparatorluğu savunusu yaptığını saptadık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel iktidar tanımları, Britanya İmparatorluğu ve Hindistan hakkında tarihsel bilgiler verilmiştir Ayni zamanda araştırmamızda başvurduğumuz Oryantalist eleştiri yöntemi ve genel anlamda Oryantalizm derinlemesine irdelenmiştir. İkinci bölümde, yazarlığını yaşamı, sanatı ve dünya görüşü ile ilişkilendirdiğimiz Kipling'in, Britanya İmparatorluğu içerisindeki yerini ve önemini belirlemeye çalıştık. Son bölümde ise, bu bağlamda en çok öne çıkan Kim adlı romanım Oryantalist eleştiri yöntemiyle çözümlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D. THESIS RUDYARD KIPLING'S KIM IN THE LIGHT OF COLONIALISTIC AND IMPERIALISTIC DISCOURSE M. Fikret ARARGÜÇ Supervisor: Prof. Kemalettin YİGÎTER 2002-PAGE: 152 Jury: Prof. Ibrahim YILGÖR Assoc. Prof. Kamil AYDIN Assoc. Prof. Mehmet TAKKAÇ Asst. Prof. Gencay GENÇ Joseph Rudyard Kipling is one of the most prominent and crucial representative authors of British Empire with his unique style in his poems, short stories and novels. A number of critics claim that Kipling, who is regarded as a defender of a certain ideology, after his novel Kim had broken up with his ideology and created a type of children literature devoid of ideology. As a result of our research, however, it has been determined that Kipling, in writing Kim, did not indeed concede anything in his political vision, on the contrary, he became more effectively expressive and protective of the concept of empire by adopting a milder style. Edward Said's orientalist criticism well establishes the same conclusion, in advance. Our study consists of three chapters. The first chapter is about the general definitions of power, and it provides a critical insight into the relationship between the British Empire and India by considering their common historical background. Again in this chapter a comprehensive explanation of orientalism and orientalist criticism, which is our method of analysis, was tried to be examined in detail.IV The second chapter is intended to evaluate the place of Rudyard Kipling as a writer within the scope of the British Empire, along with relating his life, art and political views. In the last chapter, Kipling's the most outstanding novel Kim was analysed in terms of empire and orientalism.