Duygusal zeka ve kişilerarası ilişkiler tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emational intelligence and types of interpersonal relations
  1. Tez No: 110132
  2. Yazar: DEVRİM ERGİNSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ZEKİ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DUYGUSAL ZEKA VE KİŞİLERARASI İLİŞKİLER TARZLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Devrim ERGİNSOY 2002-Sayfa : 74 Danışman : Yrd.Doç.Dr.M.Zeki ILGAR Jüry : Yrd.Doç.Dr.Şükrü ADA Yrd.Doç.Dr.Turhan KAYA Yrd.Doç.Dr.M.Zeki ILGAR Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleriyle kişilerarası ilişkiler tarzı arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve anabilim dalı değişkenlerinin konuya etkisi ele alınmıştır. Araştırma, 2001-2002 Eğitim-Öğretim Yılında Atatürk Üniversitesi 'nin Sosyal Bilimler (okul öncesi eğitim, müzik ve resim öğretmenliği) Fen Bilimleri (iktisat ve çevre mühendisliği) alanlarında öğrenim gören 246'sı kız, 186'sı erkek olmak üzere toplam 432 kişilik bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Salovey ve Mayer tarafından geliştirilen, Ergin ve arkadaşları tarafından Türkçe'ye uyarlanan Duygusal Zeka Ölçeği (EQ-NED) ile Lorr tarafından geliştirilip Öztan tarafından adaptasyon çalışması yapılan Kişilerarası İlişkiler Tarzı Ölçeği (KİTÖ) kullanılmıştır. Veriler bilgisayarda SPSS for Windows Paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Üniversite Öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleriyle kişilerarası ilişkiler tarzları arasında ilişki olduğu, eğitim düzeyi (l.ve 4. sınıfta olma) nın duygusal zeka ve kişilerarası ilişkiler tarzını kısmen etkilediği, anabilim dalı ve cinsiyete göre deneklerin ortalamalarının farklılaştığı, yaş değişkeninin etkili olmadığı şeklinde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS INVESTIGATION OF THE RELATRONSHİP BETWEEN EMATİONAL INTELLIGENCE AND TYPES OF INTERPERSONAL RELATIONS Devrim ERGİNSON 2002 : 74 Pages Supervisor : Assist.Prof.Dr.M.Zeki ILGAR Jury : Assist.Prof. Dr. Şükrü ADA Assist.Prof.Dr.Turhan KAYA Assist.Prof.Dr.M.Zeki ILGAR This study aims at investigating the relationship between emational intelligence and types of Interpersonal relations of University students. The issue is considered with the effects of such variables as age, sex, level of education and the main branch studied. The study was carried out on a sample group of totaliy 432 subjects, 246 girls and 186 boys, studying in 2001-2002 educational Period in the departments of social Sciences (Pre-School Education, Music and Arts Teaching),Science Departments (Economic and Environmental Engineering) of Atatürk University. Emotional Intelligence Scale if developed by solovey and Mayer and translated in Turkish with a validity for use in Turkey, and Types of Interpersonal Relations Scaleif developed by Lorr and translated and adapted by Öztan were used for the study. The findings were analyzed with SPSS for windows. The findings reveal that there is a relationship between the level of emotional intelligence of University, students and their ways of interpersonal relations; the level of education (1-4 years) affets emotional intelligence and ways of interpersonal relations partly; the average scores of the subjects differ according to main branch studied and sex; and the variable of age is not effective on the average score of the subjects.