Örgütlerde grup yönetiminin toplam kalite yönetimi üzerine etkisi -Bir uygulama-
In Organizations the effect of the group management on total quality management -an application-
  1. Tez No: 110138
  2. Yazar: MEHMET ULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜTLERDE GRUP YÖNETİMİNİN TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ÜZERİNE ETKİSİ -BİR UYGULAMA- Mehmet ULUĞ Danışman : Prof.Dr. Nurullah GENÇ 2002, Sayfa: 179 + XIV Jüri : Prof.Dr. Nurullah GENÇ Prof.Dr. Dursun BİNGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI Bu çalışmanın amacı, özellikle 1980'li yıllardan başlayarak tüm Dünyada gittikçe önem kazanarak oldukça fazla uygulama alanı bulan Toplam Kalite Yönetimi ve bu anlayışın olmazsa olmazlarından olan grup çalışmalarının önemini ve uygulama düzeyini ortaya koymak, etkin yönetilen grupların örgüte olan katkılarını tespit etmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm teoriyle ilgili bilgilerden, üçüncü bölüm ise teoride ele alınan konuların uygulanma düzeylerinin test edilmesinden ibarettir. Birinci bölümde, genel kavramlar adı altında gruplar ve Toplam Kalite Yönetimi konuları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Toplam Kalite Yönetiminin temel özelliklerinden biri olan gruplar, grup çalışmaları ve yönetimi, Kalite Çemberleri ve grup çalışma teknikleri -beyin fırtınası vs- incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, yöneticilerin gruplarla ilgili algılarını test etmek amacıyla yapılan uygulama yer almıştır. Çalışmanın sonunda; yöneticilerin Toplam Kalite Yönetiminin özüne uygun hareket ettikleri, başarı için grup çalışmalarından mutlaka yararlanılması gerektiği ve bunlardan gereği gibi faydalandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS IN ORGANIZATIONS THE EFFECT OF THE GROUP MANAGEMENT ON TOTAL QUALITY MANAGEMENT-AN APPLICATION- Mehmet ULU? Supervisor: Prof.Dr. Nurullah GENÇ 2002, Page: 179 + XIV Jury : Prof.Dr. Nurullah GENÇ Prof.Dr. Dursun BİNGÖL Prof.Dr. Muammer YAYLALI The aim of this study is to put forward the importance and the application level of the total quality management, which have had a considerable application field especially from the 1980's on by gaining importance increasingly all over the world, and group studies that are one of the essentials of that mentality and determine the contributions of the effectively managed groups to the organization. The study consists of three parts. The first two parts include information concerning the theory, and the third part includes information on the testing of application levels of the subjects discussed in the theory. In the first part, general information, under the title of“General Concepts”, on groups and total quality management is given. In the second part; groups that are one of the main characteristics of Total Quality Management, group studies and management, Quality Circles and techniques of group study - brainstorming, etc.- is investigated. In the third part is the application that was performed in order to test the perceptions of the managers about the groups. As a result of the study, it is concluded that managers acted in accordance with the essence of the Total Quality Management; that for success, group studies are to be made use of; and that managers have made use of those properly.