Başkurt ve Tatar efsaneleri üzerine karşılaştırmalı motif çalışması
  1. Tez No: 110137
  2. Yazar: GÜLHAN ATNUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 949
Özet
ÖZETDOKTORA TEZİBAŞKURT VE TATAR EFSANELERİ ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALIMOTİF ÇALIŞMASIGülhan ATNURDanışman: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU2002-SAYFA 943Jüri: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLUBaşkurt ve Tatar Türklerinin 330 efsanesi üzerine yapılan bu çalışma dörtbölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde doktora tezinde yapılacak olan çalışmalar anlatılmış,Başkurt ve Tatarlarda efsane kavramını karşılayan terimler üzerinde durulmuş ve heriki grupta efsaneler üzerine yapılan tasnifler verilmiştir.Birinci Bölümde Başkurt ve Tatar Türklerinin efsaneleri üzerine yapılmışolan çalışmalar tanıtılmış, daha sonra seçilen efsaneler epizotlarına göre özetlenerekverilmiştir.İkinci Bölümde Karşılaştırmalı Edebiyat yöntemi ile Motif Index of FolkLiterature adlı motif katalogu kısaca tanıtılmıştır. Bu bölümde efsanelerin motifleriMotif Index'e göre düzenlenmiş ve yine aynı kataloga göre motiflerin tabloları veyorumları verilmiştir.Üçüncü Bölümde, seçilen efsanelerin Türkiye Türkçesi metinleri, aitoldukları lehçelerdeki metinlerin altında verilmiş, Türkçe metinlerin başlarına daefsanelerin tasnif numaralan ilave edilmiştir.Bu doktora tez çalışması kısa bir sözlük, isimler dizini ve kaynakça ile sonaermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh. D. THESISTHE COMPARATIVE STUDY ON LEGENDS OF BASHKORT ANDTATARGülhan ATNURAdvisor: Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LU2002-PAGES 943Jury : Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LUThis study is concerned with the 330 legends of Bashkort and Tatar Turks,and composed of four chapters.The Introductory part presents the points to deal with in the study, the termsthat stand for the concept of legend in Bashkort and Tatars' period and theclassifications made on legends in both groups.The first chapter intoduces the studies on the legends of Bashkort and TatarTurks, summarizing the selected legends according to their episodes.The second chapter makes a brief presentation of the Comparative LiteraryMethod and the motif catalogue called Motif Index of Folk Literature. The motifs ofthese legends are organized according to the Motif Index in this chapter, giving thetables and interpretations of these motifs according to the same catalogue.The third chapter presents the contemporary Turkish texts below theoriginal legends. The classification numbers of these legends are added to thebeginning of Turkish texts.This doctoral thesis ends with a short dictionary, an index of nouns and abibliography.