Manisalı Camii'nin Vamık u Azra Mesnevisi
The Vamık u Azra Mesnevi of Camii from Manisa
  1. Tez No: 110141
  2. Yazar: SELAMİ ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 884
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ MANİSALI CAMÖ'NİN VAMEK U AZRA MESNEVİSİ Selami ECE Danışman: Doç. Dr. Metin AKKUŞ 2002 - SAYFA: 874 Jüri Doç. Dr. Metin AKKUŞ Doç. Dr. Turgut KARABEY Doç. Dr. Mehmet ATALAY Camiî 16. yüzyılda yaşamış bir şairdir. Manisa'nın Saruhan ilçesinde doğduğu kaydedilmiştir. Doğum ve ölüm tarihi tespit edilemeyen şair Vamık u Azra isimli oldukça hacimli olan bu mesneviyi Kanuni Sultan Süleyman adına telif etmiştir. Mesnevinin tespit edilebilen tek nüshası Süleymaniye Kütüphanesinde kayıtlıdır. Kim tarafından ve ne zaman istinsah edildiği belli değildir. Ancak, Sultan Mahmud'un özel kütüphanesine alt eserlerden olması nispeten nüshanın güvenilirliği için kayda değerdir. Vamık u Azra, beşerî aşkı konu edinmiş bir mesnevidir. Konu, Yunan Edebiyatı kaynaklıdır, fakat Vamık ve Azra'nın Yunan Mitolojisinde orijinal isimlerinin ne olduğu henüz tespit edilmiş değildir. Edebiyatımıza da Fars edebiyatı kanalıyla girmiş, Camii'nin güçlü kalemiyle tamamen yerli bir hüviyete bürünmüştür. Diğer klasik mesnevilerde olduğu gibi üst zümreye mensup iki insanın apansız bir şekilde birbirlerine karşı hissettikleri aşk; sabır, mücadele ve sadakat gibi erdemlerle takviye edilmiş ve öykü iki seven insanın kavuşup evlenmesiyle son bulmuştur. Ana hatları itibariyle üç bölümden oluşan bu tez çalışmasında şaire dair biyograf problemler ele alındı, Vamık u Azra mesnevisi edebiyat tarihi açısından değerlendirildi ve modern bir eleştiri yöntemi olan öyküleme metoduyla incelendi. Transkribe edilen orijinal metin sadeleştirilmek suretiyle daha faydalı hale getirilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Ph.D. THESIS THE VAMTK U AZRA MESNEVİ OF CAMÖ FROM MANİSA Selami ECE Supervisor: Doç. Dr. Metin AKKUŞ 2002 - PAGE: 874 Jury Doç. Dr. Metin AKKUŞ Doç. Dr. Turgut KARABEY Doç. Dr. Mehmet ATALAY Camiî, is a poet who lived in the 16 th. century. He is recorded to be born in Saruhan, Manisa. The poet, whose date of birth and death hasn't been identified, dedicated this extensive mesnevi, Vamık u Azra, to Kanuni Sultan Süleyman (Süleyman the Magnificent). The only known copy of the mesnevi is registered in Süleymaniye Library. It is not known by whom or when it was written but being one of the works of Sultan Mahmut's Library, it is noteworthy for the reliability of the copy. Varmk u Azra is a mesnevi written about human love. The theme is originated from Greek literature, but the original names of Vamik and Azra in Greek Mythology has not been identified yet. It entered our literature through Persian literature; and with the strong interpretation of Camii, it completely became as an original native work. Like other classical mesnevis the love between two people from upper class was reinforced by virtues such as patience, struggle and confidence and the story ended in marriage of the two lovers. İn this thesis study; consisting of three chapters, biographical problems of the poet have been dealt with, the mesnevi of Vamik u Azra has been appreciated from the literary history point of view, and examined by a new method of criticism, called narration. The transcribed original text is tried to be made a useful one by being simplified.