İlköğretim ikinci kademe Türkçe dersi programındaki amaçların gerçekleşme düzeyi
The realization level of objectives in the second grade Turkish lesson programme of elementary education
  1. Tez No: 110142
  2. Yazar: YASİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUMAN KÜLEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırma, ilköğretim ikinci kademede uygulanmakta olan Türkçe Dersi Programındaki amaçları ölçmeye yönelik bilimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma evreni olarak Ardahan, Ağrı ve Erzurum illeri belirlenmiş ve araştırma 2000-2001 öğretim yılında yapılmıştır. Araştırmacı, bu çalışmayı sosyo-ekonomik düzeyi farklı olan 34 ilköğretim okulunda gerçekleştirmiş ve bu okullarda ikinci kademede derse giren 100 Türkçe öğretmeni ile 34 ilköğretim müfettişine, Türkçe Eğitimi Programı amaçlarının gerçekleşme düzeyi ile ilgili anket sorulan sormuştur. İlköğretim okulları ikinci kademede okuyan 1099 öğrenciye“Türkçe basarı testi”sınavım uygulamıştır. Bu araştırmanın amaçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür: 1. Araştırmacı, ilköğretim müfettişleri ve Türkçe öğretmenlerinin görüşlerine göre, ilköğretim okulu ikinci kademede okuyan öğrencilerin Türkçe dersindeki basan düzeylerini belirlemeyi amaçlamıştır. 2. Programın uygulanmasına engel olan faktörleri belirlemeye çalışmıştır. 3. Öğrencilerin kazandığı hedef davranışların düzeylerini belirlemiş, onların eksikliklerini tespit edip bunların giderilmesine yönelik öneriler sunmuştur. Araştırma, konu ile ilgili yapılacak araştırmalar için de durum tespiti niteliği taşımaktadır. Araştırmada, deneklerin anket sorularına verdikleri cevaplardan elde edilen bulgulara göre, öğretmen ve müfettişler; öğrencilerin anlama, anlatım, dil bilgisi ve yazma öğretimi alanında orta düzeyde başarılı oldukları görüşündedirler. Bu araştırma, ilköğretim okullarının ikinci kademesinde okuyan öğrencilerin 'Türkçe Testi"nde yeteri düzeyde başarılı olamadıklarım göstermektedir. İlköğretim okulu Türkçe dersi programındaki hedef davranışların gerçekleştirilmesi için, Türkçe eğitiminin daha etkili hâle getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a scientific study to evaluate The Objectives in The Programme of Turkish Lessons, applied in secondary grade of elementary education schools. It has been determined Ardahan, Ağrı, Erzurum provincies as field of the study and the research has been made in 2000-2001 school year. The researcher has realized this study total in 34 elementary education schools that is different their social and economic level and asked questions of the public survey to 100 Turkish teacher who give lessons in secondary grade in these schools with 34 elementary education inspectors, about level of realization of The Objectives of The Programme of Turkish Education. He has subjected to Turkish Tests 1099 students who study in secondary grade of elementary education schools. It is possible aims of this research to enumerate in this way: 1. The researcher has aimed to designate their success levels in Turkish lessons of students who study in secondary grade of elementary education schools, in respect of opinions of elementary education inspectors and Turkish teachers. 2. He has aimed to designate factors that prevent realization of the programme. 3. He has designated levels of behaviours that students obtained. The researcher has determined their deficiencies and offered suggestions to remove these deficiencies. This research is quality establishing state for studies that will made about this matter. In this research, according to findings to obtained from that subjects answered to questions of the public survey, teacher and inspectors is of the opinion that students were successful in medium level in field of meaning, expression, grammar and written education. This research presents that students haven't won objectives of the programme of Turkish education.sufficiently, in“Turkish test”that it is applied to students who study in secondary grade of elementary education schools.