Avrupa Birliği'nde iç ve dış ticaretin yönü
Trade direction of European Union
  1. Tez No: 110173
  2. Yazar: RECEP ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Dünya tarihinde, ülkelerin kendilerini ekonomik ve siyasi yönden birleştirmeye yönelik pek çok teşebbüslerini görmek mümkündür. Fakat bunların pek çoğu dünya tarihi boyunca askeri nitelikli olmuştur. İkinci Dünya Savaşı' ndan sonra, savaş onlar için bir çözüm olmadığından dolayı, alternatif rasyonel birleştirme yolları bulmaları gerektiğinin farkına vardılar. Sonuç olarak, İkinci Dünya Savaşı 'nın bitiminde Avrupa'yı ekonomik ve siyasi olarak birleştirmeyi düşündüler. Bugün Avrupa Birliği, Dünya'da ekonomik ve siyasi bir güç olmakla birlikte birleşik askeri güç doğrultusunda yolunda güvenli bir birliğe doğru ilerlemektedir. Bu, ekonomik yararlara dayalı rasyonel davranış tarzının bir sonucudur. Doğal kaynakların Avrupa Kıt'asın da daha adilce dağıtılmaya başlanması ve ticari engelleri kaldırarak kendi aralarındaki ticaretin genişlemesi, özellikle siyasi alanda ilişkilerini daha fazla geliştirmek için üyeleri harekete geçirmiştir. Bu ülkeler dünyada barışın nasıl sağlanabileceğini, yaşam standartlarının nasıl yükseltilebileceğini, ekonomik sorunların nasıl üstesinden gelinebileceğini göstermiştir. Birliğin içindeki komşu ülkeler, komşu olmayan ülkelere nazaran daha fazla ticaret hacmine sahip olmaktadırlar. Üyeler arasında endüstri içi ve ölçek ekonomilerine dayalı ticaret yaygındır. Kültürel benzerlikler de ticareti yönlendirmiştir. Bununla beraber Avrupa Birliği hammaddeyi Afrika ekonomik bloklarından ithal ederken, sanayi ürünlerini Afrika sömürgelerine ve az gelişmiş ülkelere ihraç etmektedirler. Bu Heckscher - Ohlin modelinin bir sonucudur. Monopol teorisi, ölçek ekonomileri, nitelikli iş gücü gibi yeni teoriler de üyeler arasındaki ticareti açıklayabilmektedir. Sonuç olarak,üye ülkeler birliğe girmeden önceki durumlarıyla kıyaslandığında daha zengin,daha rahat, daha mutlu hayat standartlarına sahip olmaktadırlar yine faiz oranlarının düşmesi sonucu fînansal bir entegrasyona yöneldikleri görülür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There were several attempts by countries to unite themselves economically and politically in the history. But the most of them had been militarilly for a long time. However, after the Second World War, Western European Countries realİ2ed that they ought to find a rational way of such unification because wars had not been a solution for them. As a result, they thought to integrate Europe economically and politically by the middle of twentieth century. Today, European Union, is an economical and political power toward to militarilly united power in the world. This is the result of rational behaviour based on economic benefits. Starting distribution of natural resources more fairly in the continent, expanding trade among themselves by omitting trade barriers have motivated the members to improve their relations further, especially in the political arena. These countries have shown the world how to hold the peace, raise the life standarts, over come the economic problems through benefing each other. Withing the Union, neighbour countries trade each other more compared to non- neighbour countries. There exist trade based on economies of scale and intra industrial trade among member countries showing cultural similarities prefer trading themselves more compared to non-neighbour countries. However, as a block, European Union export industrial product to her African colonies; African economic blocks or developing countries while she imports raw materrials from those. That is the result of what Heckscher - Ohlin states, on the other hand, new trade theories, such as the monopoly theory, the economies of scale, the qualified labor force theories may explain trade among the members. As a result, the member countries become richer, and their societies live more comfortable and happier compared to their standarts before the entering the Union.Moreover, they integrate financially because they have lower and closer interest rates after becoming a member of the Union. XI