Sakarya ili karasu yöresi kültür turizmi
The Cultural tourism of Karasu which is the village of Sakarya
  1. Tez No: 110188
  2. Yazar: CEVAT KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Gelişmekte olan ülkeler açısından turizm önemi yadsınamaz bir gerçektir. Diğer sektörleri canlandırıcı etkisi, istihdam olanakları yaratma kapasitesi, kültürel gelişmeye yaptığı katkılar, ödemeler dengesi üzerinde yarattığı olumlu etkileri gibi nedenler turizm sektörünü, gelişme sürecinde olan, ülke ekonomisini güçlendirmeye çalışan ülkeler kadar güçlü bir ekonomiye sahip olması açısından da gözbebeği durumuna getirmektedir. Ülkemiz, özellikle Sakarya İli göz önüne alındığında, doğal güzellikleri, kültürel değerleri, gelenek ve göreneklerini koruyan ve devam ettiren yapısı, tarihi önemi ve büyük şehirlere yakınlığı gibi sebeplerle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Tezin konusu olan Karasu İlçesi, denize yakınlığı, eşsiz doğal güzellikleri, sahip olduğu pek çok kültürel ve tarihi değeri nedeni ile son yıllarda turizm boyutu ile ön plana çıkmış ve özellikle yaz aylarında turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Doğal yapısı, tarihi ve kültürel dokusu incelenerek mevcut ve olası turizm potansiyeli ele alınan Karasu; genellikle çevre il ve ilçelerden gelen, daha çok günübirlikçi kabul edilen yerli turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bunun yanında ikincil konutları ya da diğer bir adıyla yazlıkları olan ve ilçeye sadece yazın gelerek, tatillerini kendi evlerinde geçirmek isteyenlerin oranı da dikkat çekicidir. Tez konusunun amacı olarak da İlçenin mevcut kültür turizmi potansiyeli nedir ve bunun nasıl geliştirilebileceği konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Tourism is a vital sector of developing countries' economies as it contributes to employment, cultural development and balance of payments. Tourism plays an important role in the Turkish economi. Sakarya province is endownd with natural resources which suits well to the development of tourism. This makes Sakarya a potentially important place for tourism. This thesis deals with Karasu located on the Black Sea coast of Sakarya. The town of Karasu has recently become a popular resort for people living in and around Sakarya. The thesis examines the history of the town, its cultural structure and its potential to become a major resort in the region. There are two main groups of tourists that visit Karasu: The first group consists of those coming on a daily basis, whereas the second group is composed of those spending the whole summer in the town in their houses. TECHNICAL TERMS Kanaviçe Carsely - Wowen linen, canvaj. Tulum Overalls, pair of fur squares. Akordion Accordeon. Çapula Painted shoes made up raw letter.