Sakarya ili Karasu ilçesi boncuk oyaları
Bead crochet Karasu district of Sakarya province
- Tez No: 381583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Sakarya İli Karasu İlçesinde yapılmakta olan Boncuk oyalarının yapım Özellikleri ve kullanım alanlarını belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda, yapılan boncuk oyalarının çeşitleri, boncuk oyalarında kullanılan malzemeler, uygulanan teknikler, kullanılan motiflerin özellikleri, kullanım yerleri ve boncuk oyası yapan bireyler incelenmiştir. Bu çalışmada Karasu İlçesinde yapılan boncuk oyaları, araç, gereç, teknik, renk, motif, kompozisyon özellikleriyle incelenmiştir. Evreni oluşturan karasu ilçesinde boncuk oyalarında kullanılan araç, gereç, yapım teknikleri, renk, motif özelliğine göre 40 adet örneklem seçilerek, bunların fotoğraflarıyla birlikte bilgi formları düzenlenmiştir. Araştırmanın alt amaçlara ilişkin verileri toplamak amacıyla 25 adet çoktan seçmeli anket hazırlanmış, hazırlanan anket, örneklem olarak seçilen karasu İlçesinde boncuk oyası yapan 25 kişiye uygulanmıştır. Boncuk oyalarına ilişkin hazırlanan anket yoluyla elde edilen verilerin frekans, yüzde dağılım tabloları çıkarılarak yorumlanmıştır. Örneklem olarak seçilen ürünlerin yapım özelliklerine ilişkin her verinin frekans ve yüzde tabloları hazırlanarak ürünlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Karasu İlçesinde en fazla boncuk oyası ile uğraşan hanımların 32 yaş ve üzerinde olduğu, bireylerin evli ve ev hanımı, öğrenim durumlarının çoğunlukla ilköğretim mezunu olduğu görülmüştür. Boncuk oyasını çoğunlukla aileden ve 15 ve yukarı yaşlarda öğrendiği ve boncuk oyasını farklı sürede öğrenmiş olduğu ve boncuk oyası yapan çoğunluğun orta yaşlı hanımlar ve 6–10 yıldan beri boncuk oyası yaptıkları, çeyiz ve gelir için yaparak ve evlerinde pazarladığı, oya olarak sattıkları tespit edilmiştir. İpliklerini kendilerinin hazırlamadığı, naylon iplik ve üç kat kullandıkları görülmektedir. Karasu boncuk oyalarının en çok tülbent kenarlarına dikildiği ve başörtüsü olarak kullanıldığı görülmektedir. Yapılmış boncuk oyası örnekleri model alınarak yapılan örneklerde kompozisyon olarak çoğunlukla Ana-Ara Motif Aralıklı Tekrar kullanıldığı, geometrik, bitkisel, nesneli bezemelerin farklı oranlarda yer aldığı görülmektedir. Boncuk oyalarının tülbentlerdeki kullanımının yanı sara farklı kullanım alanlarına yönelik tespitlerde bulunulmuştur. Bu sonuçlara bağlı olarak boncuk oyacılığının geliştirilmesi ve farklı alanlarda kullanımına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research, which is carried out in the district of Sakarya Province Karasu Bead embroidery is to determine the structural properties and application areas. In line with this overall objective, the types of beads embroidery, bead embroidery materials used in the applied techniques, the motifs used features, uses, and bead embroidery individuals who were examined. In this study, conducted in Karasu district lace beads, tools, equipment, technique, color, pattern, composition features were examined. Karasu district constitute the universe, used in beads embroidery tools, equipment, construction techniques, color, pattern according to a selected sample of 40 units, data sheets are arranged with their photo. The research has been to collect data on 25 multiple-choice questions prepared questionnaire was prepared Karasu district selected as a sample bead was applied to 25 people who vote. Beads prepared to vote on the frequency of the data obtained through a questionnaire, were interpreted by subtracting the percentage distribution tables. Examples of products made on the properties selected as frequency and percentage of each data table prepared products are evaluated. Karasu district dealing with the most beads, embroidery ladies over the age of 32, which is a housewife married individuals, educational status was found to be mostly primary school graduates. Bead embroidery mostly family and 15 and up age learn and bead embroidery different time have learned and bead embroidery makes the majority of middle-aged ladies and 6-10 years bead embroidery they do, dowry and income for the making and in the homes marketed, lace purchase as they have been identified. Strands that their preparation, it is seen that use of nylon yarns and three layers. Karasu bead embroidery is sewn to the edges of the cheesecloth and most have been used as a headscarf. Examples of beads made of lace modeled as the composition of the samples was used mostly main-December Motif Spaced Repetition, geometric, plant, objects embellishments are seen to take place at different rates. In addition to their use in cheesecloth bead embroidery sara determined for different uses have been made. Depending on these results, the development of oyacılıg beads and suggestions have been made for use in different areas.