İlköğretim okulundaki öğrencilerin beden eğitimi dersi hakkındaki düşünceleri ve beklentileri (Gebze örneği)
Opinions and expectations of the elementary school students concerning physical training course (Gebze sample)
- Tez No: 110193
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Milli Eğitimin temel amacı, kişiyi beden, zihin, ahlak, ruh ve sosyal bakımdan sağlıklı yetiştirmektir. Beden eğitimi dersi okullara, bu amaca hizmet etmek için eğitim programlarında eğitimin önemli bir parçası olarak yer almıştır. Türk Milli Eğitim Sistemi'nde ders programlarının, program geliştirme çalışmalarında öğrenci görüşüne yer verilmediği görülmektedir. Halbuki öğrencilerin anaokulundan üniversiteye kadar program geliştirme sürecine katılmaları gerekmektedir. Öğrencilerin kendilerini ve gruplarını incelemeleri, öğretim faaliyetlerinin planlamasına katılmaları, eğitim programlarının gelişimini destekleyici bir süreçtir. Bu araştırmada, beden eğitimi programlarının geliştirilmesinde öğrenci boyutu ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı; ilköğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersinden beklentilerinin etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklerini oluşturan Gebze ilçesi içindeki sosyo-ekonomik düzeyi farklı bölgelerden seçilen ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıflarında öğrenim gören“1 160”öğrenciye anket uygulanmıştır. 35 soruluk ankette, öğrencilerin beklentileri beden eğitimi dersine olan etkilerin saptanması amaçlanmıştır. Beden eğitimi dersine cinsiyetin, yaşın, aile gelir düzeyinin, çevrenin katıldığı etkinliklerin, Beden Eğitimi Öğretmeninin derse verdiği farklı tutumları, dersi ne derece etkilemektetir. Gelecekteki beklentileri nelerdir? Bunların cevabını bulmaya çalıştık. Öğrencilerin cevaplarına göre amaçlanan yorum ve düşüncelere ulaşıldı. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY National Education's basic objective is to train the individuals healthy in terms of body, intelligence, eth and spirit and social. Physical training course is the part of the education program in this regard. It has been seen that the student opinions are not taken in the program development studies of course programs in the Turkish National Education System. But studens' participation in the program development is necessary from nursery school to university: Self-examination and group examination by the students and participation in the planning of educational activities is an encouraging duration for the educational programs. In this study on the development of physical training programs, it has been examined in terms of studens. The objection of this research is to define the effects of the expectations of the elementary school students from the physical training course. A questionnaire is applied on“ 1 160 ”students under education at 6th, 7th, 8th classes of the elementary school selected in different social and economic levels at Gebze area that forms the samples of the research. In the questionnaire for 35 questions, it has been aimed to define the effects of the expectations of the students on physical training course. We have tried to find out the response to our questions in terms of the effects of sex, age, family's financial level; activities participated by the surroundings, different behaviors of the physical training teachers to the course and their future expectations. It is my opinion that we have reached the expectations and opini ons aimed according to the answers of the students.