Yatılı ilköğretim bölge okullarındaki öğrenci velilerinin ders dışı etkinliklere yaklaşımları (Ankara ili örneği)
Regional primary boarding school students parents approach towards the activities independent from the physical education (sample of Ankara)
  1. Tez No: 211238
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada; Yatılı İlköğretim Bölge Okullarında (YİBO) yatılı ve gündüzlü öğrenci velilerinin, ders dışı etkinliklere yaklaşımını ölçme ve beklentileri incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2005 ? 2006 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bulunan Beypazarı Karaşar YİBO, Bala Karaali YİBO ve Şereflikoçhisar YİBO oluşturmuştur. Araştırma bu okullarda okuyan yatılı veya gündüzlü ikinci kademe öğrenci velileri üzerinde yürütülmüştür. Anket; 67 `si yatılı öğrenci, 45'i gündüzlü öğrenci toplam 112 öğrenci velisine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin, basit frekans dağılımları ve yüzdeleri yapılmıştır. Anketin geçerlilik ve güvenilirliği için ikili korelasyon ( Intraclass Correlatıon Coeffıcıents) değerlerine bakılmıştır. Her bir soru için ICC verileri 1.00 derecesine yakın olduğundan anket uygulanmıştır. Velilere uygulanan anketin, ilk 9 sorusu veliyi tanıtıcı bilgilerden oluşmakta diğer 16 soru ise velilerin beden eğitimi ve ders dışı faaliyetler üzerindeki düşüncelerine yöneliktir.Yapılan çalışma sonucunda, velilerin bir kısmı okuldaki spor malzemelerinin yeterli olduğunu düşünmekte, çoğunluk ise bu malzemeler hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söylemektedir. Velilere okulda bulunan malzemeler ve bu malzemelerin kullanıldığı faaliyetler hakkında yeterli bilgi sunulmadığı anlaşılmaktadır. YİBO' larda kurulan okul takımlarına veli desteği sağlanmadığı görülmüş, fakat sosyal faaliyetlere velilerin daha sıcak baktığı ve çocuklarının bu tür faaliyetlere girmelerine izin verdikleri belirlenmiştir. Veliler spor faaliyetlerine özellikle erkek çocuklarını göndermekte, kız çocuklarının sportif faaliyetlere katılmasını istememektedirler. YİBO' larda kız takımlarının oluşturulamadığı ve turnuvalara katılamadıkları tespit edilmiştir. Veliler, beden eğitimi ve ders dışı çalışmalarda kendilerinin ve öğrencilerin önemli bir rol oynamadığını, bu çalışmaların daha verimli olabilmesi için idarenin ve öğretmenin tutumunun etkili olacağını bildirmişlerdir. Araştırmaya katılan veliler bir saat olan mevcut beden eğitimi dersinin, iki saat olması yönünde fikir birliği içindedirler. Ayrıca veliler; okul takımına giren öğrencinin ders başarısının olumsuz etkileneceği fakat sosyal etkinliğe katılan öğrencinin ders başarısında değişiklik olmayacağı yönünde görüş bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research Regional Primary Boarding Schools ( RPBS ) students? parents? towards the activities independent from the physical education courses was measured and their expectations were analyzed.The sample group of this study was composed of Beypazarı Karaşar RPBS, Bala Karaali RPBS and Şereflikoçhisar RPBS operating in Ankara, in 2005-2006. The research was conducted on the parents whose children were boarding or normal second degree students in these schools. The questionnaires were conducted to total 112 student parents; 67 boarding student parents, 45 normal student parents. Basic frequency and percentage was taken in the statistical analysis on the data gathered from the subjects. In the validity and reliability process of the questionnaire interclass correlation coefficient test was conducted. The questionnaire was conducted because the interclass correlation coefficient was near to 1.00 values for every item. The questionnaire?s first nine question was seeking personal information from the parents, and the subsequent 16 questions were evaluating the parents? ideas about physical education courses and about activities independent from the physical education course.As a result some of the parents identified that the equipment in their school are sufficient but majority of them underlined that they have no information about the owned equipments. The parents are not informed about the activities held and the equipment owned by schools. In RPBS, school teams did not get the parents? support but parents let their children participating in social activities. They especially give permission to the boys to participate in sports activities but they do not want the girls to participate in sports. Therefore, in RPBS girl teams can not be constructed and RPBS can not participate to the tournaments organized for girl students. Parents identified that they and their children did not have any important role in physical education courses and in the activities independent from the physical education courses. They taught that the teachers? and the administration?s attitude will be effective to increase the efficiency of these activities. The parents participated to the research were in consensus to increase the one hour physical education course to two hours. Furthermore, the parents thought that the sports team activities will worsen the students? achievement and pointed that participating in social activities will not have any effect on school achievement.