Departmanlararası çatışma (bir polis örgütünde uygulama)
Conflict between departments (a practise at the police organization)
  1. Tez No: 110208
  2. Yazar: ARİF EMEKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DEPARTMANLARARASI ÇATIŞMA (BİR POLİS ÖRGÜTÜNDE UYGULAMA) Arif EMEKLİ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU 2002 -SAYFA: 107 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI Bu araştırmada departmantasyon kavramı ve işletmelerde başlıca departmanlama yöntemleri, çatışma olgusu, çatışma türleri ve departmanlararası çatışmaların varlığı ile çatışmanın yönetilmesi anlatılmıştır. Bu konuda Polis Akademisi departmanlarında görevli personel üzerinde bir anket uygulaması yapılmış ve bulgular değerlendirilmiştir. Literatürde organizasyonla ilgili iki önemli kavramdan bahsedilmektedir. İşlevsel olarak organizasyon, amaçlara ulaşmak için yapılacak işlerin tanımlanması ve gruplandırılması, işleri yapacak kişilerin yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi ve insanların bir arada en etkin biçimde çalışabilmesi için gerekli fiziksel imkanların oluşturduğu yapıyı; aynı zamanda da bu oluşum sürecini de ifade etmektedir. Bu süreç içerisinde özellikle işlevlerin, fiziksel olanakların ve insan kaynaklarının organizasyonel bir yapı içinde gruplandırılması, işlevlendirilmesi, departmanlandırılması gerekmektedir. Organizasyonların etkinliliği, işte bu departmanlarda çalışan insan kaynağının rol davranışlarını yerine getirip getirmemesiyle ölçülmektedir. Departmanlara ayırmada bazı temel ilkeler olmasına karşın işletmenin yapısı ve kaynaklan departmanlara ayırmada seçilecek bir organizasyon yapısında etkili olacaktır. Modern Yönetim yaklaşımlarına göre işletme organizasyonlarında çatışmaların varlığı kaçınılmazdır. Günümüzde çatışmanın olmaması örgüt açısından sakıncalı görülmektedir. Kişilik, gruplar ve departmanlararasında çatışmanın yararlı işlevleri olduğu kanısı yaygınlık kazanmıştır. Çünkü, çatışma işletme açısından zararlı görülse de optimal düzeyde bir çatışma her zaman teşvik edilir. Belli bir düzeydeki çatışma, gelişim ve değişimlere neden olur ve insanları öğrenmeye sevk eder.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS CONFLICT BETWEEN DEPARTMENTS (A PRACTISE AT THE POLICE ORGANIZATION) Arif EMEKLİ Supervisor: Assist. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU 2002 -PAGE: 107 Jury : Assist. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Prof. Dr. Muammer YAYLALI There are some knowledge in this search about concept of departmentalising, main departmentalising ways in managing, the concept of conflict, types of conflict, the existence of conflict between departments and management of conflict. An investigation had been done about the personnel from several departments of Police Academy and findings had been evaluated in this search. There are two important concepts about organizations in literature. Functional organizations explain; describing and classifying services which will be done to reach the aims and structure which is formed with necessary physical opportunities for people to work together most effective, at the same time they express the formation process. It is necessary to classify, departmentalise and activate especially functions, physical opportunities and human sources in an organizational structure in this period. The activity of organizations is appreciated with either human sources that work in these organizations play their roles behaviours or not. Although there are some basic principles in separating organizations into departments, the structure and sources of managing will be effective in separating the selected organization into departments. According to modern management approach; the existence of conflict is inevitable. In our century, it is undesirable if there is not any conflict in the organization. It is believed that the benefit functions of conflict are important for people and groups. Because, although it is thought that the conflict is harmful for managing, it is encouraged at optimal level. The conflict in a normal degree causes developments, changes and makes people learn many things.