İşletmelerde otofinansman ve kriz dönemlerindeki önemi
Auto financing at businesses and importance at crisis periods
  1. Tez No: 110209
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞLETMELERDE OTOFİNANSMAN VE KRİZ DÖNEMLERİNDEKİ ÖNEMİ Murat YILDIRIM Danışman: Prof. Dr. R. M etin TÜRKO 2002-SAYFA 85 + X Jüri : Prof. Dr. R.Metin TÜRKO YrcLDoç. O. Berna İPEKTEN Yrd.Doç. Hayati AKSU İşletmeler faaliyetlerini devam ettirebilmek için sürekli olarak fon talep ederler. Finansal kaynaklarda özkaynaklar içinde yer alan otofinansman işletmeler için önemli bir finansman kaynağıdır. Bununla birlikte finansal kriz dönemlerinde işletmelerin kaynak bulması çeşitli sebeplerden güçleşir. Bu sebeplerin başında finansal kriz dönemlerinde faiz oranlarının yüksek olması ve belirsizliğin artması gelmektedir. Bu çalışma kriz olarak ifade edilen 2000 ve 2001 yıllan arasında şirketlerin nasıl bir kâr dağıtım politikası içinde bulduklarım ve otofinansmanın önemini belirmek için yapılmıştır. Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde işletmelerin fon sağlayabilecekleri finansman kaynaklarının genel tanımlarına yer verilmiştir, ikinci bölümde önemli bir finansman kaynağı olan otofinansmanın tanımı, nedenleri, otofinansman kararını etkileyen yasal düzenlemeler, otofinansmanın çeşit ve yöntemleri, otofinansmanın fırsat maliyeti ve fayda ve sakıncalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Devlet Planlama Teşkilatı ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası verileri üzerinde inceleme çalışması yapılarak; elde edilen sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS AUTO FINANCING AT BUSINESSES AND IMPORTANCE AT CRISIS PERIODS Murat YILDIRIM Supervisor : Prof. Dr. R.Metin TÜRKO 2002-Page 85 + X Jury: Prof. Dr. R.Metin TÜRKO Assist Prof. Dr. O. Berna İPEKTEN Assist. Prof. Dr. Hayati AKSU Firms always demand for funds to run their business. Auto financing is a major financial resource. However at period of the crisis firms couldn't find the funds easily. First of all the reasons is coming the increasing interest rates at period of the crisis, and the other one is uncertainty. This study has been done to determine the importance of auto financing, and to show behavior of the firms about the retained profits in 2000, 2001. This study has three sections. At the first section it has been given the determinations of the fund sources. At the second section there have been given the auto financing of opportunity costs, reasons, kinds and laws, advantages and disadvantages. At the third section, there have been studied some data from The State Planning Organization and Istanbul Stock Exchange, and tried to explain them.