Kalsiyum hidroksit içeren kanal dolgu maddelerinden sealapexin periapikal dokular üzerindeki histopatolojik etkisinin incelenmesi
- Tez No: 11021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DALAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kanal tedavileri sonrasında periapikal dokular üzerindeki etkilerini gözlemek amacıyla, araştırmamızda kalsiyum hidroksit esaslı kanal patlarından Sealapex, kalsiyum hidroksit patı ve bu maddelerin kondansasyonunu sağlayan güta-perka konları,4 köpeğin 56 premolar dişine uygulandı. öncelikle ilgili dişlere giriş kaviteleri açıldı, çeşitli kalınlıklardaki tirnefler aracılığıyla pulpaları çıkarılıp kanalların irrigasyonu ve kurutulmasını takiben, Sealapex ve kalsiyum hidroksit patı, lentilolar yardımıyla dolduruldu ve son olarakda güta-perka koni arı yerleştirildi. Ayrıca çalışmamızın kontrol grubunu oluşturan dişler ise sadece guta koni arı ile dolduruldu. Araştırma periyodu olarak seçilen 7 gün, 30 gün ve 90. günü takiben hayvanlar dekapite edilerek elde edilen kesitler histolojik tetkiklerle değerlendirildiler. Araştırmamızın sonuçlarına göre Sealapex1 in, kalsiyum hidroksit patı ve sadece guta konları, kullanılan gruba oranla apeksde sert doku yapımını hızlandırarak daha kalın sekonder sement tabakasının oluşumuna neden olduğu ve aynı zamanda, derin dentin kanallarına kadar girebilmesiyle de adaptasyon üstünlüğüne sahip olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUM MARY In this study, the histological responce of periapical tissues to root canal fillings with Sealapex, pure calcium hydroxide and gutta percha points were studied in 56 premolar teeth of 4 dogs. After preparing access cavities, the pulp tissues were extirpated, the root canals were irrigated and dried. The control group was only filled with gutta percha points, the second group with pure calcium hydroxide and the third group with Sealapex (a calcium hydroxide base root canal filling material) by means of a lentulo spiral and condansed with gutta percha points. The animals were killed after 7 days, 30 days and 90 days of observation period and histologic sections of each specimen were made. As a result it was concluded that, the formation of hard tissue reactions were more pronounced after root filling with Sealapex than pure calcium hydroxide or gutta percha points. Furthermore, it was also noted that Sealapex was more closely adapted to dentin walls by diffusing deeply into dentinal tubuli than calcium hydroxide and specially gutta percha points.