Donanma mecmuası (inceleme, tahlili fihrist ve seçme metinler)
'Donanma mecmuası', analysis, index analysis, selected possopes
  1. Tez No: 110228
  2. Yazar: ZEHRA ÇAKMAKTEPE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 671
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“DONANMA MECMUASI”İNCELEME, TAHLİLÎ FİHRİST, SEÇME METİNLER Zehra ÇAKMAKTEPE Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU 2002, 656+15 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU Bu çalışmada 1911 - 1919 yılları arasında yayınlanan Donanma Mecmuası çeşitli açılardan incelenmiştir. İlk 48 sayısı aylık yayınlanan mecmua 49. Sayıdan 188. sayıya kadar haftalık yayınlanmış son üç sayı ise yine aylık olarak çıkmıştır. Yaptığımız çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Donanma Cemiyeti'nin faaliyetleri, Donanma Mecmûası'nın kültür hayatımızdaki yeri, mecmu anın şekil ve muhteva özellikleri, yazar kadrosu ve yayın politikası ele alınmıştır. İkinci bölümde mecmuada yer alan bütün yazıların, konularına ve yazar adına göre Tahlilî Fihristi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise mecmuada yer alan bazı metinler yeni harflere aktarılmış tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS 'DONANMA MECMUASI“, Analysis, Index Analysis, Selected Possopes Zehra ÇAKMAKTEPE Super visor: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU 2002 Page: 656 +15 Jury: Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan KOLCU In this study the ”Donanma Mecmuası", published between 1911 - 1919, has been investigated from many aspects. The first 48 volumes have been published montly, the volumes from 49 to 188 have been published weekly and the last three volumes have been published monthly. Our study consists of three parts. In the Intraduction part the activities of Donanma Society, the place of Donanma Magazine in our cultural life, the form and Contents of the magazine, and the authors and publication policy have all been handled. In the second part, the index of the all authors according to the subjects and names has been handled. In the third part, some passages in the magazine have been transferred into new letters.