Mesleğe yeni başlayan sınıf öğretmenleri ile tecrübeli sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunların karşılaştırılması (Mardin ili örneği)
Comparison of the problems encountered by novice and experienced elementary school clasroom teachers during teaching reading and writing skills at first- grade (example of Mardin)
  1. Tez No: 607425
  2. Yazar: BİNNUR ANRAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, mesleğinde yeni olan sınıf öğretmenleri ile deneyimli sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma tekniklerinden görüşme tekniği ile yürütülmüştür. Araştırma, Mardin ili Midyat ilçesindeki köy, belde ve ilçe merkezinde görev yapan birinci sınıf öğretmenleri arasından 20'si mesleğinde yeni olan, 23'ü deneyimli olmak üzere 43 sınıf öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak; mesleğe yeni başlamış öğretmenlerin ifade ettiği ancak deneyimli öğretmenler tarafından dile getirilmeyen bazı sorunların zaman içerisinde öğretmenler tarafından çözülebildiği, her iki gruptaki öğretmenler tarafından belirtilen sorunların öğretmenler tarafından çözülemeyen sorunlara işaret ettiği, öğretmenlerin sorunlarla nedenleri arasında belirgin anlayışa sahip olmadıkları, öğretmenler tarafından ifade edilen sorunların bazılarının ağırlıklı olarak bölgeye özgü sorunlarken bazılarının ülke genelinde karşılaşılabilecek sorunlar olduğu, dilden ve sosyo-ekonomik düzeyden kaynaklı sorunların diğer pek çok sorunun merkezini oluşturan öğrenciyle ilgili olmaktan çok bölgesel bir sorun olduğu, öğretim programları ve ders kitaplarının merkezi bir anlayışla hazırlanması ve esnek yapıda olmaması nedeniyle bölgedeki öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında yetersiz kaldığı, öğretmenlerin hizmet öncesi aldıkları eğitimin ise mevcut şartlarda mesleği icra etmede yeterli olmadığı ve ihtiyaca cevap veremediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine comparatively literacy education issues and resolutions for both novice and experienced teachers. The study was done by using interview technique, which is one of qualitative techniques. It was carried out with participants who have been working at Mardin province, Midyat district. It was conducted with the participation of 43 classroom teachers, 20 of whom were new in their profession and 23 of whom were experienced. Semi-structured interview form, which was created by researcher, was used as data collection tool. The obtained data were analyzed by descriptive analysis. As a result; it was seen the issues, which are put into words by novice teachers unlike experienced ones, can be solved over time. It was seen also common problems for both group are issues, which cannot be solved by teachers. In addition, some finding were detected. For example, teachers did not have clear understanding between problems and their solutions. Some of mentioned problems were national some of them are regional, language and socio-economic problems not only related students but also regional problems. Due to lack of locality and flexibility on curriculum and textbooks, students' needs cannot be met. And pre-education before profession for teachers was outdated and cannot address teachers' need on practice.