Sosyal değişim ve din ilişkisi
Social change and relationship of religion
  1. Tez No: 110238
  2. Yazar: FAZLI POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZI USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SOSYAL DEĞİŞME VE DİN İLİŞKİSİ FAZLI POLAT Danışman: Prof. Dr. Niyazi USTA 2002- SAYFA: 150 Jüri: Prof. Dr. Niyazi USTA Bu araştırma, sosyal değişme ile din arasında bir ilişkinin var olduğu kabulünden hareketle, bunun, bir alan araştırmasıyla, nasıllığını ölçmek için yapılmıştır. Bunun için önce konunun teorik zemini üzerinde durulmuş,“sosyal değişme faktörleri”çerçevesinde din ile ilgili tutumları tespite yönelik uygulamanın adaptasyonu yapılmıştır. Söz konusu uygulama ile, dini tutum ve davranışların değişim faktörlerinden etkilenmelerinin sayısal değerlere dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Bu uygulama, yirmi ve daha yukarı yaş gruplarından farklı cinsiyetlerin eğitim ve ekonomik düzeylerine göre gruplandırılarak, tesadüfi örneklem yoluyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, deneklerin değişik yaş, cinsiyet, eğitim seviyeleri ve ekonomik düzeylerine göre din ile ilgili tutumlarda farklılıkların olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca sosyal değişmeyle din arasında karşılıklı etkileşimin olduğu ve aralarında, bazı durumlarda pozitif, bazı durumlarda da negatif bir korelasyonun bulunduğu görülmüştür. Diğer taraftan çalışmamızda, araştırma alanımızdaki din ile ilgili tutum ve davranışları etkileyen faktörlerin önde gelenlerini tespit ederek, bunların deneklerin dini tutum ve davranışlarını nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Bu -konuda elde edilen bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilerle ilgili bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis SOCIAL CHANGE AND RELATIONSHIP OF RELIGION Fazh POLAT Supervisor: Prof. Dr. Niyazi USTA 2002, page: 150 Jury: Prof. Dr. Niyazi USTA This study is carried out to measure howness of the relationship between social change and religion moving from an assumption that such a relationship exists. For this aim, first theoretical base of the subject is emphasized and attitutes about religion in the context of“factors of social change”are tried to be determined. By an application it is aimed to quantify the influence of change factors on religious attitudes and behaviours. This application is conducted by random sampling among different gender and age grops which are over twenty. Results show that there are differences among different age, gender, education and economic income groups in terms of religious attitudes. In addition, it is found out that there is an interaction between religion and social change. It seems that these two have sometimes positive and sometimes negative corelations. On the other hand, major factors of our research area affecting the attitudes and behaviours about religion are tried to be determined, and how these affect religious attitudes and behavours is emphasized. Finally, data about the relationship between dependent and independent variables are analized.