Siyasal, toplumsal ve ekonomik değişim sürecinde Türkiye'de din-devlet ilişkileri
Relious-state relations in Turkey on the process of political, social and economical change
  1. Tez No: 312429
  2. Yazar: HÜSEYİN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de din-devlet ilişkilerinin siyasal, toplumsal ve ekonomik değişim sürecindeki bir çözümleme ve değerlendirmesini içermektedir. Ülkemizde din-devlet ilişkilerinin gelişim ve değişimi batıdan tamamen farklı olarak ortaya çıkmıştır. Kilise (din), Batıda yaşanan toplumsal ve ekonomik değişim sonucunda, devlet üzerindeki yüzyıllar süren egemenliğini kaybetmiştir. İslamiyette, Hıristiyanlıktaki gibi bir ruhban sınıfını bulunmamaktadır. Ayrıca din-devlet ilişkileri konusunda Batıda yaşanan ekonomik ve toplumsal süreç ülkemizde yaşanmamıştır. Bu nedenlerle ülkemizde din-devlet ilişkileri yukarıdan aşağıya doğru yapılan düzenlemelerle biçimlendirilmeye çalışılmıştır.Araştırmada, tarihsel süreçte yaşanan din-devlet ilişkilerindeki değişim incelenmiş, Türklerde ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki din-devlet ilişkileri dönemler halinde açıklanmış, yönetsel ve hukuksal düzenlemelerdeki din-devlet ilişkisi ortaya konmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nde din-devlet ilişkilerinin çözümlenmesi yapılırken dönemlerin siyasal, toplumsal ve ekonomik yapıları da göz önüne alınmıştır.Günümüzde küreselleşme süreci ile toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlarda büyük bir değişim yaşanmakta ve bu değişim din-devlet ilişkilerini de etkilemektedir. Bu ortamda ülkemizde toplumsal bütünleşmenin sağlanması için din, siyasi çekişmelerin kaynağı olmak yerine, toplumu birleştirmenin araçlarından birisi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research is an analysis and evaluation of the religion-state relationships in Turkey on the process of political, social and economical change. Change and development of religious-state relationships in Turkey emerged totally different from West. Church (religion), lost the sovereignty on state as the result of the social and economical change in West. There is no clergy in Islam. In addition, we did not have the economical and social process on religion-state relationship in our country like West. Because of these reasons, religion-state relationships were tried to shaped from top to the bottom in our country.In this research, change in religion-state relationships were studied on historical process, religion-state relationships were explained in periods among Turks and in Republic of Turkey and religion-state relationship in administrative and legal regulations were explained. In the analiysis of religion-state relationships in Republic of Turkey, political, social and economical structures of the periods were also taken into consideration.Nowadays a big change has been living in series of social, economical, political and cultural fields with the process of globalization and it also effects the religion-state relationships. In this situation to achieve the concretion of the society, religion should be one of the tool of this aim, instead of the argument of politics.