Atatürkçü düşünce sisteminde halkçılık ilkesi
Populism principle in Kemalism
- Tez No: 110240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNDE HALKÇILIK İLKESİ Olcay Yakup İNANKUR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yavuz ÖZDEMİR 2002-SAYFA:73 JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. Yavuz ÖZDEMİR Yrd. Doç. Dr. A. Sinan BİLGİLİ Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLSOY Atatürkçü Düşünce Sistemi akılcılık ve bilimcilik üzerine kurulmuştur,tarihi gelişmelerin bir ürünüdür,hiçbir zaman çağın gerisinde kalmayacaktır. Halkçılık halkın halk tarafından idaresidir. Atatürk' e göre Demokrasi (halkçılık) esasına dayanan hükümetlerde,egemenlik halkın çoğunluğuna aittir ve bireyler arasında eşitlik vardır. Atatürk' ün konuşmalarında yer alan“halk hükümeti”kavramından anlaşılan demokratik rejime bağlı bir devlet yönetimidir. Atatürk bolşevizm, kapitalizm ve emperyalizmin karşısındadır. Atatürk'ün halkçılık anlayışı, gerek işçi sınıfının ve gerekse sermaye sahiplerinin tekeline dayanan siyasi iktidarların, halkçı olduklarım kabul etmemektedir. Atatürkçü düşüncede, sınıf kavgası gibi kavramlara da yer yoktur. Atatürkçülük insana değer vermeyen düşünce ve tutumlara karşıdır.Herkesin insan onuruna yaraşır biçimde yaşayabilmesi başlıca amaçlarındandır. Bu yönüyle de evrensel niteliktedir. Halkın katılmadığı her türlü yönetim ve girişime karşıdır. Çünkü gerçek anlamıyla halk egemenliği ve halk yönetiminden yanadır. Türkiye Cumhuriyeti halkı olarak Cumhuriyetimizi yıkmayı gaye edinen karanlık güçlere karşı mücadele etmek zorundayız.Bunun da en güzel yolu,Atatürkçü Düşünce Sisteminin gereklerini yerine getirmek onu yaşamak ve yaşatmaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS POPULISM PRINCIPLE IN KEMALISM Olcay Yakup İNANKUR Supervisor :Assist.Prof. Dr. Yavuz ÖZDEMİR 2002-PAGE:73 JURY rAssist. Prof.Dr. Yavuz ÖZDEMİR Assist. Prof.Dr. A. Sinan BİLGİLİ Assist. Prof.Dr. Ersin GÜLSOY Kemalism has been established on rationalism and being scientific. It is the result of historical developments and has never been outworn. Populism is to be governed the nation by itself. According to Atatürk, sovereignity belongs to the majority and there is equality among people. What we have understood from the“national government”concept located in Atatürk' s speeches is the government devoted to the democratic regime. Atatürk has been against to communism, capitalism and imperialism. Kemalism does not accept the governments supported by either only working class or only owners of capital, as populist. There is no conflict among community classes in Kemalism. Kemalism opposes to the ideas and attitudes that do not esteem human being. Living honorably is one of its main aims. By this way it is universal. It is against to every administration and attempt which public do not participate in. Because in real meaning, national sovereignity is supposed to be with national government. As a member of Turkish Nation everybody has to struggle with wicked potentials of which aim are to demolish the republic. The best way of this to obey the rules of Kemalism, to live it and make it lived.