Küreselleşme sürecinde Atatürkçü düşünme sisteminin yeri ve değeri
Ataturk's consepts place and values globally
  1. Tez No: 211713
  2. Yazar: ORHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
nkılâp Tarihi disiplini içerisinde, Küresellesme sürecinde Atatürkçü Düsünce Sisteminin yerini ve degerini tezimin ana teması olarak belirledim. Bu sebepten dolayı küresellesmenin farklı yansımalarını gözlemlemek amacıyla çesitli sosyal alanlara yansımalarını inceledim ve bunların sonuçlarını tezim çerçevesinde ele aldım. Küresellesme olgusu, dünyada çok önemli bir degisim sürecinin sistemlestiginin bir göstergesi olarak, yapılanmasını iktisadi, siyasi, sosyal, teknolojik vb. alanlarda hızlı bir sekilde kurumsallastırmakta ve bu konular arasında yogunluk kazanan dinamik sunumunu dünya toplumlarına kendi öngördügü sistem ve metotlarıyla uygulama alanı olusturmaktadır. Günümüz teknolojik, bilimsel, kültürel, ekonomik vb. gelismelerden uzak durulamayacagı açıkken, küresellesme gibi bir olgudan da Türkiye'nin etkilenmemesi imkansızdır. Küresellesme sürecinde olan Türkiye'de, Atatürkçü Düsüncenin bu süreç içerisinde nasıl bir konum belirledigini ve çagdaslasmayı öneren-önceleyen Atatürkçü Düsüncenin de bu gerçekten uzak kalamayacagını takdir edersiniz. Ne var ki, küresellesme sürecini yasarken milli degerlerin korunmasını öngören Atatürkçü Düsünce Sisteminin, kendi dinamiklerinden güç alan bir anlayıs gelistirdigini düsünmekteyim; çünkü Atatürkçü Düsünce Sistemi, çagını asan durmadan kendini yenileyen bir ögreti, kılavuz ve yoldur. Aksi düsünüldügünde, anlasılamadıgında, yorumlanamadıgında bu sürecin Atatürkçü Düsünce Sistemini asındıracagı ve kavramları yıpratacagı endisesini tasımaktayım. Atatürkçü Düsünce Sistemi, bugün anlatıla gelen ve alternatifi olmayan bir karsı konulmaz güç gibi sunulan degerlere, antitez oldugu gerçeginden yola çıkarak Atatürk'ün gösterdigi, çizdigi yol ısıgında tahliller yaptım. Türk ve Dünya literatüründe küresellesme ve Atatürkçülük üzerine yazılmıs, ulasabildigim pek çok kaynak tarandıktan sonra bu kaynakların tasnifi yapılmak suretiyle degerlendirmeye aldım. Tez çalısmamın sonunda ekler adı altında olusan bir bölüme yer vermek suretiyle karsılastırmaya dayanan (Harita,çizelge vb.) bir görsellik saglamayı amaçladım. Tez çalısması içerisinde isimlere göre hazırlamıs olan bir indekse yer verilmistir. Bu durum ise; diger arastırmacıların ögrenmek istedikleri bilgiye daha kısa bir zamanda ve saglıklı bir biçimde ulasabilme imkanı saglayacaktır. Sonuç olarak; küresel idealizmin getirdigi yeniliklere açık bir toplum olan Türkiye, özde insanoglunun yararına olan tüm güzellikleri bütünleyici bir yapı ihtiva eder; ancak bu gelismelerin Türk milli devletini, kimligini ve degerlerini yıpratıcı bir paradoks içerdiginde kendi iç dinamiklerinden alan gücüyle savunma mekanizmalarını gelistirdigi/gelistirecegi kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
Stayin loyal within the history of reforms, in globalisation period, I used Ataturk's consepts systems place and values for my thesis. Because of the effects of globalisation, I researched different social areas, to established the effects, I used for my thesis. Alone with this globalsation period came some very important changes in economic, political, social, electronic, etc areas within these subjects dynamics offered people of the world, it's system and methods as it sees fit. It is very clear to see clear that, in todays world technology, scientific, cultural, economic, ect is advancing greatly, therefore it is impossible for Turkey to stay away from this. Turkey is within this globalsation system and therefore you apperciate that Ataturk's concepts and ideas can not ignore this fact. However, Ataturk's concepts and ideas suggest that during this globalsation period, Turkey to protect it's national values, I think Ataturk's concept system takes it's power within itself. Because Ataturk's concept system renews itself countinually and always is used as a way of teaching and guidence. If Ataturk's concepts and ideas systems not understood or are against them, I am worried that this will damage the system. Today there are some values that seem to be no alternative for or you can not go against. Therefore, I took Ataturk's concept systems as an anti-thesis, and in this respect analysed trough Ataturk's vision and guidence, I made some analysis. In Turkish and world literature, there are many sources written about globalisation and Ataturk's concepts and after researching all of these sources, I put them into order and made and assessment. At the end of thesis , there is an attachment section of maps and drawings to give a visual perspective of my work. Within this thesis study, there is an index accoring the names, the reason for this index is to enable other researchers using this source to find information much faster. I belive, as result Turkey's openess to global idealsm and all improvements of a positive nature towards mankind is wellcomed however, if this idealism becomes damaging in anyway shape of form towards the Turkish state, it's identification or it's values, Turkey will then within it's own dynamics kick off or develope defence mechanizsm.