Sosyal pazarlama ve çevreci pazarlama açısından ambalaj-çevre ilişkileri (ambalaj materyallerinin çevre kirliliğine etkisi üzerine Erzurum'da bir alan araştırması)
The Relation of packaging-environment in aspect of social marketing and green marketing (An area research about the effects of packaging material on environmental pollution in Erzurum)
- Tez No: 110241
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SOSYAL PAZARLAMA VE ÇEVRESEL PAZARLAMA AÇISINDAN AMBALAJ- ÇEVRE İLİŞKİLERİ (AMBALAJ MATERYALLERİNİN ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ETKİSİ ÜZERİNE ERZURUM'DA BİR ALAN ARAŞTIRMASI) Bilsen BİLGİLİ Danışman : Prof.Dr.Uğur GÜLLÜLÜ 2002-SAYFA : 89+VII Jüri : Prof.Dr.Uğur GÜLLÜLÜ Doç.Dr.Osman DEMİRDÖĞEN Yrd.Doç.Dr.Kerem KARABULUT Bu araştırmada, Erzurum ilindeki tüketicilerin, ambalaj atıklarının çevre kirliliği üzerindeki etkileri hakkındaki düşünceleri belirlenerek, bu konudaki çabalarının neler olduğu ambalaj materyali konusundaki tercihleri, ambalajlardan beklentileri, ambalaj materyallerinin yol açtığı çevre kirliliği konusundaki önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın teorik bölümü için ikincil verilerden yararlanılmıştır. Uygulamalı bölümün verileri ise, birincil kaynaklardan anket yöntemiyle elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak anketörler kullanılmış ve araştırmaya konu olan Erzurum ili merkez ilçedeki tüketicilerden 400 kişi ile yüzyüze mülakat yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin frekans dağılımları, ortalamaları hesaplanmış, kikare testi yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin yorumları sonucunda; Erzurum ilindeki tüketicilerin genellikle ambalajlı ürünler tercih ettikleri tespit edilmiş, ambalajların çevre kirliliğine yol açması konusunda bilinçli oldukları ve ambalaj atıkları için atık kumbaralarının konulmasını talep ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATİON OF PACKAGING-ENVIRONMENT IN ASPECTS OF SOCIAL MARKETING AND GREENMARKETING (AN AREA RESEARCH ABOUT THE EFFECTS OF PACKAGİNG MATERİAL ON ENVIRONMENTAL POLLUTION IN ERZURUM) Bilsen BİLGİLİ Supervisor : Prof.Dr.Uğur GÜLLÜLÜ 2002-PAGE : 89+VII Jury : Prof.Dr.Uğur GÜLLÜLÜ Assoc.Prof.Osman DEMİRDÖ?EN Asst.Prof.Dr.Kerem KARABULUT In this research, it was aimed to determine the opinions of consumers in Erzurum city about the pollutant effects of waste packaging materials on environment, and what are their efforts about this topic?, prefers about packaging material ? expectations from packaging material? and suggestions to prevent environmental pollution caused by packaging materials. The theoretical section of the research was based on secondary data. The data of the applied section were collected by public survey from primary sources. Surveyors were used to collect data and a total of 400 people was surveyed face to face in Erzurum city central district. Evaluation of data was realized by using frequency distributions, average values calculated and khi-square test. End of the evaluation of data, the consumers in Erzurum generally preffered packaged products, aware of the pollutant effects of these materials, and demand collection units/or garbage can for the waste packaging materials.