İlköğretimdeki velilerin rehberlik anlayışı ile öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının karşılanma düzeyleri arasındaki ilişkiler
The Relations between the understanding of guidance needs of the students
- Tez No: 110246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİMDEKİ VELİLERİN REHBERLİK ANLAYIŞI İLE ÖĞRENCİLERİN REHBERLİK İHTİYAÇLARININ KARŞILANMA DÜZEYİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Ebru GÜVEN Danışman: Doç. Dr. Sun AKBABA 2002- SAYFA: 66 Jüri: Doç. Dr. Sırrı AKBABA Bu araştırmada ilköğretim döneminde, velilerin rehberlik anlayışları (yüksek, düşük) ile öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının (genel, kişisel/sosyal, eğitsel, mesleki) karşılanma düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 2000-2001 öğretim yılında Erzurum Ü Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı üç ilköğretim okulunun dördüncü ve beşinci sınıflarında okuyan 150 öğrenci ve bu öğrencilerin velilerinden olmak üzere toplam 300 kişi seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilerek oluşturulmuştur. Velilerin Rehberlik anlayışlarının belirlenmesinde Kepçeoğlu (1974) tarafından geliştirilen“Rehberlik Anlayışı Envanteri, öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının karşılanma düzeylerinin belirlenmesinde ise Idaho Rehberlik Programında (1990) önerilen ve Erkan (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlanması ve standardizasyonu yapılan ”Rehberlik İhtiyaçlarını Belirleme Formu“nun ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığını belirlemeye yönelik değiştirilmesiyle oluşan ”Rehberlik İhtiyaçlarının Karşılanma Düzeyini Belirleme Formu" kullanılmıştır. Rehberlik Anlayışı Envanteri ile velilerin yüksek, ve düşük rehberlik anlayışı boyutlarından aldıkları puanlan belirlenerek; her rehberlik anlayışı boyutunun öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının (genel, kişisel/sosyal, eğitsel, mesleki) karşılanma düzeyine göre bir değişiklik oluşturup oluşturmadığına bakılmıştır. Elde edilen bulgular, velilerin rehberlik anlayışları ile öğrencilerin genel, kişisel/sosyal ve mesleki rehberlik ihtiyaçlarının karşılanması arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu gösterirken; velilerin rehberlik anlayışları ile öğrencilerin eğitsel rehberlik ihtiyaçlarının karşılanması arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATIONS BETWEEN THE UNDERSTANDING OF GUIDANCE OF GUARDIANS AND THE LEVEL OF THE MEETINGS OF GUIDANCE NEEDS OF THE STUDENTS Ebru GÜVEN Advisor: Assoc. Prof. Dr. Sırrı AKBABA 2002 - 66 Pages Jury: Assoc. Prof. Dr. Sırrı AKBABA With this research, the relationships between guardians guidance approach (high- low) and answering level of students' guidance needs (general, individual, social, educational, and professional), within primary education period, have been studied. The patterns of the study have been consisted of three primary schools bound to Erzurum National Education Directorate, in 2000-2001 educational year, of 150 students (fourth and fifh grade) and with their guardians totally 300 persons, being selected through random patterning method. In order to determine the guardians' understanding of guidance,“Understanding of Guidance Inventory”developed By Kepçeoğlu (1974), and to determine the levels of answering students' guidance needs“The Determination Form of Meeting the Guidance Needs”, which 15 suggested in Idaho Guidance Programme (1890) and adapted to Turkish and standardized By Erkan (1557) and that is formed as a result of a modification throyoh determining whether the Determination of Guidance Needs" meets the needs, have been used. With Guidance Understanding Inventory, whether each dimension of guidance understanding displays difference according to the level of students' guidance needs (general, individual, social, educational, professional) By means of determining the points that guardians took from high and low guidance understanding dimensions has been observed On one hand, the findings obtained have displayed that there is a meaningful relationship between guidance understanding of guardians and answering students' general, individual, social and professional needs of guidance, on the other hand that there is not such a meaningful relation between guardians' understanding of guidance and answering the needs of educational guidance of students has been found.