Salda gölü havzasının fiziki coğrafyası
The Physical geography of the basin of the lake Salda
  1. Tez No: 110247
  2. Yazar: BAYRAM ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SALDA GÖLÜ HAVZASI'NIN FİZİKİ COĞRAFYASI Bayı anı ÇETİN Danışımın: Yrd. Doç. Dr. Mustafa GİRGİN 2002 -Sayfa: 117 Jüri: 1- Yrd.Doç.Dr. Mustafa GİRGİN 2.Yrd Doç.Dr. Yaşar GÖK 3. Yrd. Doç. Dr. Ünal ÖZDEMİR Salda Gölü Havzası, Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nde, Burdur İl sınırları içersinde bulunan, çevresindeki havzalara göre orta büyüklükte bir havzadır. Aynı zamanda göller yöresine dahil olan havza, Salda Gölü'nün su toplama alanını kapsamakta olup, yaklaşık 260 km2'dir. Sahada, kretase yaşlı Marmaris peridotitleri,harzburgit, dunit, serpantinit ve gabro gibi formasyonların hakimiyetinin yanında, orta triyas- liyas yaşlı kireçtaşlarıda mevcuttur. Neojen sonunda tektonik hareketlerle oluşmuş,yer yer pleyistosene ait gölsel depoların bulunduğu tektonik menşeili bir depresyondur. Dağlar, tepeler, vadiler, sırtlar, aşınım yüzeyleri ve taraçalar başlıca morfolojik birimleri meydana getirir.Yıllık sıcaklık ortalaması, 1 1 °C ve yıllık yağış ortalaması 582,4 mm. olan sahada Akdeııiz-Karasal Geçiş Tipi iklim hüküm sürmektedir. Salda Gölü Havzası kapalı bir havza özelliği göstermektedir. Havzada kireçsiz orman topraklan ve kollivyal topraklar yaygın olarak görülmektedir. Karaçam başta olmak üzere, kızılcam, ardıç türleri ve kermez meşesi (maki) bitki örtüsünün genel hatlarını oluştururlar. Bu çalışmayla şimdiye kadar hakkında yeterli coğrafi çalışmanın olmadığı Salda Gölü Havzası'nın fiziki coğrafya özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER TIIKSİS TI1K PHYSICAL GEOGRAPHY OF THE BASİN OF THE LAKE SALDA Bayram ÇETİN Advisor : Assistant Prof. Dr. Mustafa GİRGİN 2002, Page: 117 Jury : Assistant Prof. Dr. Mustafa GİRGİN Assistant Prof. Dr. Yaşar GÖK Assistant Prof. Dr. Ünal ÖZDEMİR The river basin of the fake Salda which is situated in Antalya part of the mediterranean region, in the frontier of Burdur province, is a middle-large basin. The basin, which is also takes part in Lake Region, including the Lake Salda water collecting area is totally 260 km2. In the area old cretaceous Marmaris peridotite, harzburgite, dunite, serpantinite, gabbro and similar formations are common but also middle triassic lias can be seen around. The area is a depression which was formed after Neojen with tectonic movements. In some parts of the area there are some depots like lakes. Mountains, hills, valleys, ridges, erosioned surfaces, terraces are the main morphological units. The yearly average of temperature is 1 1,6 °C and the yearly average of rainfall is 582,4 mm. in the area. There is mediterranean-terrestria transition type of climate around the basin. The lake Salda basin shows a close-basin properly. In the basin, there is timeless forest soil and kollüvyol soil freguently seems.The plant cover of the region is consists of kızılçam, types of juniper, kermez oak and mainly karaçam. With this study we tried to expose the physical and geographical properties of the Salda Lake Basin, which hasn't been investigated sufficiently so far in terms of geographical characteristic.