Ali el-Kari'nin Şemü'l-Avarız fi Zemmü'r-Revafız adlı eserinin edisyon kritiği
  1. Tez No: 110248
  2. Yazar: YUSUF KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AH el- KARİ'nin ŞEMÜ'L - AVARIZ Fî ZEMMÜ'R - REVAFIZ ADLI ESERİNİN EDİSYON KRİTİĞİ Yusuf KARAPINAR Danışman: Doç. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOLU 2002 - SAYFA: 105 Jüri: Doç. Dr. Nasrullah HACIMÜFTÜOLU Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Yrd. Doç.Dr. Ruhattin YAZOĞLU b Ali el - Kari Herat Doğumludur. Şiirlerle ilk olarak gençlik yıllarında karşılaşmıştır. 916 / 1510 yıllarında safeviler'in Herat' ı işgal etmesiyle şiirlerin baskılarına maruz kalanlardan biride Ali El- Kari'nin hocasıdır. Hutbe' de sahabeye sebbetmediği için şi'iler tarafından öldürülmüştür. Bu olaydan sonra“bid' at yurdu”olarak nitelendirdiği ana yurdundan ayrılan El- Karî,“sünnet yurdu”olarak kabul ettiği Mekke'ye göç etmiştir.“Şemmu'l - Avarız Fî Zemmü'r - Revafız”adlı eserini de Mekke'de telif etmiş ve sahabeye sebbetmenin hükmü konusunu işlemiştir. Müellif bu kitapta konuyu iki kısımda ele almıştır. Birinci kısımda sahabeye sebbetmeleri sebebiyle Şi'a'nın tekfir edileceğine dair kesin delillerin olmadığını; ikinci kısımda ise, Rafızîlerin tekfir edileceğine dair zarını delillerin bulunduğunu ifade ederek onları sıralar. Bununla birlikte Ali el- Karî, kişinin başlangıçta sağlam bir itikada sahip olması gerektiğinin altını çizerek akaid binasının zannî deliller üzerine değil kafi deliller üzerine kurulması gerektiğini vurgular. 1 Bkz. Ali el- Kari'nin hayatı bölümü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hıght Lisanc THESIS Kitabın Adı : ŞEMMU'L - AVARIZ Fİ ZEMMU'R - REVAFIZ Yusuf KARAPINAR SUPERVISOR :Doç. Dr. NasruIIah HACIMÜFTÜO?LU 2002 -PACE: 110 Jury :Doç. Dr. NasruIIah HACIMÜFTÜO?LU Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Yrd. Doç. Dr. Ruhattin YAZO?LU Ali el - Kari was born in Herat. He started to write poetry during his youth. At 916 / 1510, following the invasion of Herat by the Safevies, he and his tutor were under the pressure of Şiis. When his tutor was giving lectures, he didn't deny but obeyed the friends of Muhammed (SAV), so, he was killed by the şiis. After this went occured. El Kari described the country as the 'Land of Bid at“ and left his homcountry, then he immigrated to Mecca where he described as the ”Land of sunnah“ He wrote his moster piece ”Şemmu'l - Avarız Fi Zemmu'r - Revafız" in Mecca and he concerned with the matter cursing at the friends of the prophet Muhammed. (SAV) The writer wrote about this subject in two parts. In the first chapter, he indicates that there is no exact proof that Şiis will be accused because of their cursing to the friends of the prophet Muhammed. (SAV) In the secand chapter, he states that there are appoximate proofs for accusing Rafiziis and tells us about these proofs. However, Ali el - Kari emphasizes that one has to have a strong belief firstly. He statrd that belief must be built on the strong and exact proofs not on the estimated ones.