Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'nin sosyal ve ekonomik göstergeleri arasındaki ilişkilerin kanonik korelasyon analizi yardımıyla araştırılması
Searching for relationship between social and economic indicators of European community countries and Turkey by means of canonical correlation analysis
- Tez No: 110255
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ İLE TÜRKİYE'NİN SOSYAL VE EKONOMİK GÖSTERGELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN KANONİK KORELASYON ANALİZİ YARDIMIYLA ARAŞTIRILMASI Hakan ÇINAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erkan OKTAY 2002- Sayfa: 46 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Erkan OKTAY Yrd. Doç. Dr. Fatma GÜNDOĞDU Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN Kanonik korelasyon analizi, farklı verilerden oluşan iki değişken seti arasındaki ilişkinin gücü ve yönüyle ilgilenir. Bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde kanonik korelasyon analizi yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılarak teorik açıdan izah edilmiştir. Üçüncü bölümde Avrupa Birliği ile Türkiye'nin sahip olduğu sosyal ve ekonomik göstergeler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucu Avrupa Birliği ve Türkiye'nin sosyal ve ekonomik göstergeleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca bulunan kanonik korelasyon katsayılarının biri dışında, diğerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlenmiştir. Sosyal göstergelerin ekonomik göstergeleri ve ekonomik göstergelerin sosyal göstergeleri açıklamada istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS SEARCHING FOR RELATIONSHIP BETWEEN SOCIAL AND ECONOMIC INDICATORS OF EUROPEAN COMMUNITY COUNTRIES AND TURKEY BY MEANS OF CANONICAL CORRELATION ANALYSIS Hakan ÇINAR Advisor: Asst. Prof. Dr. Erkan OKTAY 2002- Page: 46 Jury: Asst. Prof. Dr. Erkan OKTAY Asst. Prof. Dr. Fatma GUNDOGDU Asst. Prof. Dr. Ustun OZEN Canonical correlation analysis seeks to identify and quantify the associations between two sets of variables that consist of two kinds of data. In the first and second chapter of the study, canonical correlation analysis is theoretically described. In the third chapter, relationship between social and economic indicators of The European Union and Turkey is searched. Analysis points out that there are meaningful relationships between social and economic indicators of The European Union and Turkey. Moreover, all the canonical correlation coefficients calculated, except one, are statistically meaningful. It can be said that social indicators are statistically meaningful in explaining economic indicators, and vice versa.