İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin toplumsal, ekonomik ve kültürel durumlarının okuma motivasyonuna etkisi
The Effects social, economic and cultural situations of elemantary school sixth class students on their readig motivation
- Tez No: 110258
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada, ilköğretim ikinci kademe, 6. sınıf öğrencilerinin sosyal ekonomik ve kültürel durumlarının, onların okuma motivasyonlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada, sosyal ekonomik ve kültürel yönden farklı çevrelerden gelen öğrencilerin okuma motivasyonlarına, içinde bulundukları çevrenin etkisini belirlemek amacıyla aşağıdaki yol izlenmiştin Sosyal ekonomik ve kültürel yönden farklı yapılara sahip öğrencilerin bulunduğu üç ilköğretim olculundan Sabancı İlköğretim Okulu üst, Kültür Kurumu İlköğretim Okulu orta, Halitpaşa İlköğretim Okulu alt grubu oluşturmuştur. Bu okullara devam eden öğrencilerin sosyal ekonomik ve kültürel durumlarının okuma motivasyonlarına etkisini belirlemek için Guthrie ve Wigfield tarafından hazırlanmış olan elli soruluk " Okuma Motivasyonları Soru Listesi'nden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler paket program SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Soruların gruplandırılması için faktör analizi, üç okulun içsel motivasyonlarının sosyal ekonomik ve kültürel açılardan ne gibi farklılıklar gösterdiğini bulmak için varyans analizi ve t-testi kız ve erkek öğrencilerin içsel motivasyonlarının nasıl farklılaştığım bulmak için ise t-testi Anket vasıtasıyla, öğrencilerin okumanın yeterlilik ve yarar inançlarıyla ilgili yönelimleri, basan değer ve amaçlarıyla ilgili yönelimleri ve okumanın sosyal sebepleriyle ilgili yönelimleri ölçülmüş, alt gruba dahil olan öğrencilerin okumayla ilgili yönelimlerinin iç denetme bağlı olanları üst ve orta gruptaki öğrencilerden daha düşük bulunmuştur. Alt grubun dış denetime bağlı olan okumayla ilgili yönelimleri ise orta ve üst gruptaki öğrencilerden daha yüksektir. Bu da onların okumaya dış sebepler yüzünden yöneldiklerini göstermektedir. Sosyal ekonomik ve kültürel açıdan alt sınıfı oluşturan öğrencilerin dış denetime bağlı yönelimlerinin iç denetime bağlı olanlarla pekiştirilmesi gerektiği, bunun için de alt gruba dahil öğrencilerin içinde bulundukları çevrenin düzeltilmesi, okullarda öğrencileri okumaya yöneltecek tedbirlerin alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the affects of the social, economic and cultural situations elementary school, sixth class children's on their reading motivation is studied. In the study, the survay method is used and for finding out the effects of the student's situation on their reading motivation this method is used: Among the three elemantary schools, which has different conditions about social, economic and cultural situations, Sabancı Elemantary School is chosen as the upper school, Kültür Kurumu Elemantary School is chosen as the middle school and Halitpaşa Elemantary School is chosen as the down school And for finding out the effects of their social, economic and cultural situations on their reading motivation the“ Reading Motivation Question List”that was prepared by Guthrie and Wigfield is used. The datas are analized by the SPSS program. For grouping the questions the factor analys, for finding out how the instrict motivations differs in the three schools which has different social, economic and cultural situations, the varyans analys and t-test, for finding out how the girl's and boy's instrict motivations differ the t-test is used. As a result of these studies, no difference is found among girls and boys. But, by the help of the question list, the student's aspects tapping competence and efficacy beliefs, aspects tapping achievement values and goals, aspects tapping social aspects of reading are measured and the student's reading aspects that belong to instrinsic control has found smaller in the down group than the middle and the uppper group. The down group's asppects about distrinsic control is found bigger than the middle and upper group. And these show that, the down group's students read for the distrinsic causes. The down group students' that have bad conditions about social, economic and cultural situations, reading aspects that belongs to distrinsic control must be changed with the aspects that belong to instrinsic control, and for this conditions may be changed and in the schools some prebsautions, that may provide the reading aspects belonging to instrinsic control of down schools' students should be taken.