İşletmelerde üretim planlaması. Dinamik programlama modeline bir uygulama
Production planning in organization an implementation to dynamic programming model
  1. Tez No: 110275
  2. Yazar: ALİ AKYOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATAMER YAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS İŞLETMELERDE ÜRETİM PLANLAMASI DİNAMİK PROGRAMLAMA MODELİNE BİR UYGULAMA Ali AKYOL 2002, Sayfa -116 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Atamer YAROL Jüri : Prof. Dr. Şule ÖZKAN : Yrd. Doç. Dr. Atamer YAROL : Yrd. Doç. Dr. Fatma GÜNDOĞDU Üretim planlaması ile ilgili bu çalışma, dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde 'sistem kavramı ve dinamik sistemler', ikinci bölümde 'dinamik programlamanın teorik olarak incelenmesi', üçüncü bölümde cam imalatı yapan bir işletmeye yapılan üretim planlamasının dinamik programlama ile uygulaması ve son olarak da sonuç bölümlerinden oluşmuştur. Birinci bölüm altı kısımdan oluşmuştur. Birinci ve ikinci kısımda' sistem kavramının tanıtılması ve sınıflandırılması', üçüncü kısımda 'dinamik sistemlerin matematiksel ifadeleri', dördüncü kısımda 'sistem girdileri', beşinci kısımda' zaman' son kısımda ise 'dinamik sistemlerde modelleme sorunu' konulan ayrı ayrı incelenmiştir.. İkinci bölüm dinamik programlamanın teorik olarak incelenmesi ile ortaya çıkmıştır. Çalışmanın konusu deterministik durumlar olduğu için stokastik durumlar incelemeye dahil edilmemiştir. Bölüm beş kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda 'dinamik programlamanın kısa bir tarihçesi ve dayandığı temel prensipler', ikinci kısımda 'dinamik programlamanın formülasyonu', üçüncü kısımda 'dinamik programlamanın akış diyagramı', dördüncü kısımda' dinamik programlama yönteminin üstünlükleri' ve son kısım olan beşinci kısımda da 'dinamik programlama yönteminin avantaj ve dezavantajları' üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm 'üretim planlama problemi' üzerine bir vaka çalışması gerçekleştirilmesiyle iki kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda 'üretim planlama problemi' tanımını oluşturan temel unsurlarla beraber üretim planlama problemi için bugüne kadar ortaya konuluş matematiksel çözüm önerileri, ikinci ve son kısımda ise cam imalatı yapan bir işletmede tespit edilen üretim planlama problemine matematiksel bir model önerilmiş ve önerilen bu model bir kantitatif karar verme tekniği olan 'dinamik programlama' yardımıyla çözülmüş yapılan matematiksel işlemler ek olarak araştırmanın sonuna konulmuştur. Dördüncü ve son bölüm olan sonuç bölümde ise vaka çalışması sonunu elde edilen sonuçlar, mevcut durumla karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve işletmenin karını maksimum yapması için en iyi üretim miktarı ve çeşidi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS PRODUCTION PLANNING IN ORGANIZATIONS AN IMPLAMANTATION TO THE DYNAMIC PROGRAMMING MODEL Ali AKYOL 2002, Pages -116 Supervisor : Assist. Prof. Dr. Atamer YAROL Jury : Prof. Dr. Şule ÖZKAN : Assist. Prof. Dr. Atamer YAROL : Assist. Prof. Dr. Fatma GÜNDO?DU This thesis on production planning consists of 4 chapters. Each chapter concentrates on specific topics of production planning. First chapter comprises of system definition and dynamic systems while second chapter criticizes theoritical considerations of dynamic programming. Experience of a glass producer that implements dynamic programming for production planning is the subject of the third chapter and finally fourth chapter with conclusion. First chapter is made up from six sections. Introducing and classifying system in first and second sections, mathematical explanations of dynamic systems in third section, system inputs in fourth section, time manner in fifth section, and modelling problems in dynamic systems for the six section. Second chapter mainly focuses on theoritical considerations of dynamic programming. Stohastic situations are kept out of topic as deterministic situations are taken into considerations. This chapter contains 5 sections. Historical background of dynamic programming and its principles in first section formulation of dynamic programming in second section, flow chart of dynamic programming in third section, strong point of dynamic programming in fourth section and advantages and disadvantages of dynamic programming in fifth section. Third chapter consists of two sections with a case study in which production planning problem is discussed. Characteristics of production planning problem and its mathematical solutions take place in first section. Thus in second section, mathematical model has been solved acording to the dynamic programming, Finally mathematical calculations are attached end of the thesis. Last chapter summarizes the thesis, moreover outcomes qained from case study are compared with current situations of glass producer and best possible product quantities and categories are suggested in order to maxsimize profit.