Boşanma ile eşlerin empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation to relation between the divorce and empathic tendency of husband or wife
- Tez No: 110299
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırma aile fertlerinin empatik eğilimlerinin boşanma üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni Konya İli, Akşehir ilçe merkezidir. Örnekleme alınan çiftler tarama yöntemiyle tesadüfi olarak seçilmiştir. Araştırmaya Eylül 1999-Eylül 2000 döneminde toplam 120 kişi katılmış olup, bunların 60' boşanmış, 60'ı ise evliliğini sürdüren kişilerdir. Boşanmış kişilerin 30'u bayan, 30'u erkek; aynı şekilde evliliğini sürdürenlerin de 30'u bayan, 30'u erkektir. Araştırma ile ilgili verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu ve Üstün Dökmen' in 'Empatik Eğilim Ölçeği' kullanılmıştır. Bu iki aracın kullanılması sonucunda şu bulgular elde edilmiştir. 1- Evliliğini sürdürenlerin boşananlara göre empatik eğilim puanlan yüksek bulunmuştur. 2-Bayanların empatik eğilim puanlan erkeklerin empatik eğilim puanlarından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. 3- Evliliğini sürdüren bayan ve erkeklerin empatik eğilim puanları boşanmış bayan ve erkeklerin empatik eğilim puanlarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 4- Eğitim düzeyi, yaş, evlenme usulü, evlenme yaşı ve evli kalma süreleri ile empatik eğilim puan ortalamaları açısından fark bulunmuş, fakat bu fark manidar düzeyde anlamlı bulunmamıştır. Eğitim düzeyi yüksek olan bireylerin, kendi isteği ile evlenen bireylerin ve uzun süre evli kalmış olan bireylerin empatik eğilim puan ortalamaları diğerlerine oranla yüksek bulunmuştur. Küçük yaşta evlenen bireylerin (15-19 yaş arası ) ve yaşı küçük olan kişilerin empatik eğilim puan ortalamaları düşük bulunmuştur. 5- Boşanma genel olarak % 71.6 oranında evliliğin beşinci yılında gerçekleşmektedir. Bunu %16.6' sı ile evliliğin 6 ile 10' uncu yıllarında gerçekleşen boşanmalar, % 6.6' sı 11 ile 15 yularında gerçekleşen boşanmalar ve geri kalan 5.2' si ise evliliğin 16 ve sonrasında gerçekleşen boşanmalar izlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has shown that empathic tendency of family members has much effect on divorce. Sample of this research which is selected randomly from Konya and Akşehir districts consists of 120 people, 60 of them are still married and the rest are divorced. 60 subjects who participated in this research are males and the others are females. In this research, 'Personal Information Form* and 'Üstün Dökmen's Empathic Tendency Measure' are used for collecting the data. The research findings obtained from the data as follows: 1- Married subjects have higher empathic tendency than the divorcees. 2- Females'empathic tendency is quite higher than the men's. 3- Empathic tendency of females and males who are still married is higher than the empathic tendency point of divorced women and men considerably. 4- There is difference on empathic tendency in terms of their education level, age, marriage style, the period of being married but this difference is not significant. The average empathic tendency point of well educated couples, the couple who wanted to marry by their own desire and the people who have been married for along time is higher than the others. The average empathic tendency point of the couples who were married when they were 15-19 years old or younger couples is too low. 5- Divorce rate is %71.6 along the 5th years of marriage but between the 6th and 10th years of marriage %16.6, between the llth-15th years of marriage %6.6 and the rest (%5.2) after the 16th years of marriage were observed.