Effective reading strategies of students learning English as a foreign language and the role of metacognitive awareness
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin etkin okuma stratejilerinin bilinçli olarak kullanımının önemi
- Tez No: 110310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma, kişinin, okuma sürecindeki zihinsel faaliyetlerinin bilincinde olmayı ve kontrol etmeyi kapsayan bilinçsel yeteneklerinin, okuma anlamadaki önemini ortaya çıkartmayı amaçlamıştır. Bilinçli strateji kullanımı ile okuma-anlama arasındaki ilişkiye derin bir anlayış getirebilmek için, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen altı ayrı okuyucunun okuma sürecindeki zihinsel faaliyetlerini, zihinsel araştırma metotları kullanarak inceledik. Birinci bölüm, okuma becerisi anlayışında meydana gelmiş önemli değişikliğe ve bu alandaki çalışmaların gereğine dikkati çeker. Yabancı dil öğrencilerinin okuma derslerinde karşılaştıkları sorunlar, çalışmanın amacı, kullanılan metotlar, çalışmanın sınırları ve hipotez bu bölümde açıklanır. İkinci bölüm, okuma teorisi konusunda zaman içerisinde değişen görüşleri ve yabancı dilde okuma alanında yapılmış son araştırmaları gözden geçirmenizi sağlar. Böylece, okuma-anlama alanında strateji kullanımı üzerinde yoğunlaşmanın önemi vurgulanır. Üçüncü bölüm çalışmanın oluşumu, verilerin toplanması ve analiz edilmesi süreçlerinin anlatımını kapsar. Bu bölümde araştırmaya katılan kişilerin ve kullanılan metnin tanımına da yer verilir. Ayrıca, verilerin toplanması ve analiz edilmesi süreçlerinde kullanılan metotlar detaylı bir şekilde ele alınır. Okuyucuların her birinden elde edilen verilerin analiz sonuçları, dördüncü bölümde örneklerle açıklanır. Bölümün tartışma kısmında, okuyucular arasındaki strateji kullanımı hem genel, hem de spesifik açıdan ele alınır. Beşinci bölümde, okuyucu grupları (başarılı, orta ve zayıf okuyucu) arasındaki strateji kullanımı farklılıkları sonuç olarak değerlendirilir. Bu bölüm aynı zamanda, başarılı okuyucuları diğerlerinden ayıran faktörleri ortaya koymayı amaçlar. Çalışma bulgulardan elde edilen sonuçların tartışılması, sonraki araştırmalara ve yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin okuma stratejileri konusunda eğitilmesine ışık tutabilecek değerlendirmelerle sona erer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study aimed at bringing out the importance of metacognitive abilities, which includes the awareness and control of one's own activities in the reading process. We investigated six individual EFL readers' mental operations involved in reading through the use of mentalistic research methods in order to provide a rich context for understanding the relationship between metacognitive strategy use and comprehension. The first chapter introduces the background of the significant shift which has taken place within the area of reading competence and the importance of studies in this area. Observed problems of Foreign Language students in reading classes, purpose of the study, methods used for it, limitations, and the hypothesis of the study are explained in this chapter. The second chapter provides an overview of the changing views of reading theory and reviews current research in Foreign Language reading. This revision gives us an insight into the value of concentrating on the readers' metacognitive strategies in the reading process. The third chapter includes the design of the study and the procedure of data collection and analysis. This chapter also deals with the description of the participants and the text materials used in this study. The methods used in the procedure of data collection and analysis were explained in detail in this chapter. The results of the analysis of the data obtained from individual readers are reported and discussed with sample excerpts in the fourth chapter. The discussion section includes both a general discussion of metacognitive strategy use among readers and a more spesific one. The fifth chapter deals with a final evaluation of the differences in the metacognitive knowledge and strategy use of the groups of readers. This chapter also aims at indicating what distinguished the succesful readers from the poor ones. We conclude the study with final reflections and implications for further research and for training students on EFL reading strategies.