Plastik sanatlar kapsamında heykel eğitimi aracılığıyla plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarında konstrüksiyon ve boyutsallık kavramlarının geliştirilmesi
The Development of the concepts of construction and dimensionality for plastic and reconstructive surgeons through sculpture instruction including the plastic arts
  1. Tez No: 110320
  2. Yazar: SİNAN TUNCER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NECATİ KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV ÖZET PLASTİK SANATLAR KAPSAMINDA HEYKEL EGITIMI ARACILIĞIYLA PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANLARINDA KONSTRÜKSİYON VE BOYUTSALLIK KAVRAMLARININ GELİŞTİRİLMESİ Plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarında konstrüksiyon ve boyutsallık kavramlarının geliştirilebilmesi için; öncelikle konstrüksiyon problemlerinde kendini gösteren boyut ve boyutsallığın anlamlandırılması gerekli görülmüş ve sonra estetikle biçimlendirilmeye başlayan boyutsal kavramların, uygulamalarda konstrüksiyon kavramı ile birleştirilerek sistemli bir yapıya ulaşılması amaçlanmıştır. Tanımlanması güç ve göreceli olan boyut kavramının bir noktaya kadar çözümleyicisi olan boyutsalların (duyum-düşünce..) yeterince tanımlandıktan ve birbirlerini nasıl geliştirdikleri incelendikten sonra bu gelişim dizgisini kapsayan boyutsallığın anlamlandırılmasına ulaşılmıştır. Boyutsallık sahasında, duyum altyapısı düşüncelerimizi geliştirecek ve düşüncelerimiz ise soyut kavramları çözümleyecek biçimde sıralanarak, sonunda en gelişmiş soyut kavramlardan olan İyi ve Güzel' e ulaşılmıştır. Boyutsallık gelişim zincirinin son halkalarından olan İyi ve Güzel, konstrüksiyon zincirinin ilk halka larından olan, estetik ve temel sanat kavranılan ile birleştirilebilecek en uygun iki kavram olarak belirlenmiştir. Bu gelişim zinciri içerisinde soyut kavramlar Estetik, Estetik Elemanlar ve Temel Sanat Kavranılan ile zihinde somutlaştırılmaya başlanarak, heykel sanatının konstrüksiyon sahasında uygulamalarda tekrar beliren problemlerle, birlikte incelenerek anlamlandırılmıştır. Boyutsallıktan konstrüksiyona varan bu gelişim zinciri (Boykon) ile sadece bu kavramlar geliştirilmekle kalınmamış, konstrüktif uygulamalarda beliren, boyutsallığa ve konstrüksiyona dair problem kaynaklan çözüm önerileri ile incelenmiştir. Böylelikle; ortaya konulan bu sistemler bütünü ile plastik cerrahların yetkin estetik yapı(t)lar oluşturmada kendilerini göstermelerini ve geleceğin yeni form ve figür analizlerini de gerçekleştirmelerini sağlayacak yeni altyapılar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DEVELOPMENT OF THE CONCEPTS OF CONSTRUCTION AND DIMENSIONALITY FOR PLASTIC AND RECONSTRUCTIVE SURGEONS THROUGH SCULPTURE INSTRUCTION INCLUDING THE PLASTIC ARTS The interpretation of dimensions and dimensionality seen in construction problems is required to develop the concepts of dimensionality and construction for plastic and reconstructive surgeons. And by combining the dimensional concept that is begun to form by esthetics with the concept of construction in applications, it is aimed to reach a systematic construction. After the dimensionality, which are limited analytical of the concept of dimension that has difficult and relative description, was defined perfectly and was examined on how they develop each other, the interpretation of dimensions including this development composition has been reached. On the dimensionality area, the substructure of sensation will develop our thinking and our thinking will be ordered to reach abstract concepts. Finally, Good and Beautiful, that are the most developed abstract concepts of our mind, will be reached. Good and Beautiful as the last part of the dimensionality development chain have been the most proper concepts which can be combined with esthetic and basic art concepts which are ones of the first links of the construction. In this development chain, abstract concepts have been concretised by esthetics, esthetic elements and the basic concepts of art both in mind and in the construction area of sculpture together with interpreting the problems seen in applications. These development chains that from dimensionality to construction (Boykon) has not only developed these concepts, but they have also been a guide determining and finding solutions to dimensional and constructive problems seen constructive applications. So, by these systems union, the new substructure that provides to realise the recent form and figure analysis of future has been formed. And, plastic surgeons will have opportunities to show themselves on forming perfect esthetic structures as well.