Heykelin tasarım ve sergileme süreçlerinde artırılmış gerçekliğin etkisi
The Effect of augmented reality on the design and exhibition processes of the sculpture
- Tez No: 913545
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YAĞMUR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Yakın zamana kadar fiziksel olarak bir malzeme aracılığıyla sergilenen heykel; gelişen teknolojiyle yeni tasarım ve sergileme pratikleri ile sunulabilir hale gelmiştir. Bu çalışmada; gelişen teknoloji ışığında bilgisayar destekli Artırılmış Gerçeklik (AR) ile heykel tasarımı ve sergileme biçimlerinin araştırılarak, heykel sanatına ve sanatçılarına olası katkılarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırma“Durum Çalışması”yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Literatür taramalarında çoğunlukla yabancı kaynaklardan faydalanılmıştır. Araştırmada artırılmış gerçeklik teknolojisinin, heykel sanatı ve heykeltıraşlara sağlayabileceği faydalar incelenmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tarihsel süreç içerisinde heykelin yapım tekniklerindeki gelişmeler, dijital sanatın gelişimi ve heykelin süreç içindeki durumu, ikinci bölümde artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi ve gelişimi, üçüncü bölümde AR teknolojisinin, heykelin tasarım ve sergilenmesindeki etkisi, dördüncü bölümde ise kişisel çalışmalarla artırılmış gerçeklik uygulamaları yapılarak bulgular değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre artırılmış gerçekliğin ülkemizde daha çok eğitim ve tıp alanlarında incelendiği görülürken; özellikle sanat alanında kullanımı bakımından oldukça yeni olduğunu söylemek mümkündür. Diğer plastik sanatlar alanlarında olduğu gibi heykel alanında da araştırma içeriğinde genişçe değinilen faydaları sağlaması bakımından artırılmış gerçekliğin, teknoloji-heykel ilişkisini geliştireceği sonucuna ulaşılmaktadır. Sonuç: Araştırmada artırılmış gerçekliğin türleri ve kullanım alanları ele alınarak; heykelin tasarım ve sergileme süreçlerine etkileri irdelenmiştir. Araştırma kapsamında artırılmış gerçeklikle izleyiciye sunulacak heykeller hazırlanmış, gösterim için WebAR yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, heykel sanatçılarının ve heykeltıraş adaylarının artırılmış gerçeklik teknolojisiyle elde edebileceği olası faydalar, yeni araştırmalara ışık tutacak şekilde literatür kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Sculpture, physically exhibited through a material until recently, has become available with new design and exhibition practices with developing technology. This study aims to investigate sculpture design and exhibition styles with computer-aided Augmented Reality (AR) in the light of developing technology and to examine their possible contributions to sculpture art and artists. Method: This research used the“Case Study”approach. Mostly foreign sources were used in literature reviews. The research examined augmented reality technology's benefits to sculpture art and sculptors. The research consists of four parts. In the first part, the developments in sculpture production techniques throughout the historical process, the development of digital art and the status of sculpture in the process, in the second part, augmented reality (AR) technology and its development, in the third part, the effect of AR technology on the design and exhibition of sculpture, and in the fourth part, the findings were evaluated by applying augmented reality with personal studies. Findings: According to the research findings, while it is seen that augmented reality is mostly examined in the fields of education and medicine in our country, it is possible to say that it is quite new, especially in terms of its use in the field of art. It is concluded that augmented reality will develop the technology-sculpture relationship in terms of providing the benefits mentioned extensively in the research content in the field of sculpture as in other plastic arts fields. Results: In the research, the types and areas of use of augmented reality were discussed and their effects on the design and exhibition processes of sculpture were examined. Within the scope of the research, sculptures were prepared to be presented to the audience with augmented reality, and the WebAR method was used for display. As a result of the research, the possible benefits that sculpture artists and sculptor candidates can obtain with augmented reality technology were discussed within the scope of the literature in a way that will shed light on new research.