The Relationship of organizational commitment and work rewards with organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 110371
  2. Yazar: REMZİYE KOZACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılık ve iş ödüllerinin örgütsel vatandaşlık (yurttaşlık) davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca örgütsel bağlılık ile iş ödülleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Yukarıda belirtilen üç çalışma değişkeninin demografik faktörler (kıdem, yaş, cinsiyet, eğitim, ve medeni durum) açısından farklılık gösterip göstermediği de araştırma amaçlan arasında yer almıştır. Araştırma verileri, Adana' da tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın çalışanlarından toplanmıştır. Araştırmaya katılan toplam denek sayısı 60'dır. Araştırmada kullanılan anketler Allen, Meyer ve Smith'in (1993) kısaltılmış formdaki Örgütsel Bağlılık Anketi, Naipoğlu'nun (1997) örgütsel Vatandaşlık Anketi, ve Rodopman (1999) ile araştırmacı tarafından hazırlanmış îş Ödülleri Anketidir. İş ödülleri anketi faktör analizi sonucunda 4 faktöre ayrılmıştır, bunlar:
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to analyze the contribution of organizational commitment and work rewards to organizational citizenship behavior (OCB). Also, the relationship between work rewards and organizational commitment was examined. The level of organizational commitment, work rewards, and OCB as a function of total tenure, present tenure, age, sex, education, and marital status were among the other research objectives of the study. 60 employees from a textile company participated in this study. The questionnaires, which were used to measure the variables, were the shortened version of the Organizational Commitment Questionnaire (Meyer, Allen & Smith, 1993), the Organizational Citizenship Behavior Questionnaire developed by Naipoğlu (1997) and the Work Rewards Questionnaire developed by Rodopman (1999), and the present author. Factor analysis of the work rewards section came out with four dimensions, which were named as