1982 Anayasası'nda yargı bağımsızlığı
Independence of judiciary in the constitution of 1982
  1. Tez No: 110424
  2. Yazar: MESUT UZUNTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
DC ÖZET Bu çalışma yargı bağımsız ilkesinin 1982 Anayasası açısından incelendiği bir çalışmadır. Bu çalışmayla amacımız, yargı faaliyetlerinin en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için yargı bağımsızlığının tam sağlanması ve müdahalenin önlenmesi için alınması gereken önlemleri ortaya koymak ve bunların 1982 Anayasası'nda ne şekilde gerçekleştiğini incelemektir. Yaptığımız bu çalışmada kullandığımız yönteme gelince, birinci bölümde önce hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı ilişkisi incelendikten sonra yargı bağımsızlığı ilkesinin çağdaş ülkelerdeki ve Türkiye'deki tarihsel süreci konusunda bilgi verilmektedir. İkinci bölümde 1982 Anayasası bağlamında mahkemelerin bağımsızlığı ve bu bağımsızlığı koruma yöntemleri, hakimlik teminatı ve hakimler savcılar yüksek kurulu üzerinde çalışılmıştır. Son bölümde ise, Anayasa Mahkemesi karalarında yargı bağımsızlığı incelendikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yargı bağımsızlığı ile ilgili kriterleri incelenmiştir. Çalışmalarımız neticesinde vardığımız sonuç ise, yargı bağımsızlılığının gerçekleşmesi konusunda 1982 Anayasası'nda birçok eksiğin ve yanlış hükümlerin bulunduğudur. Bu eksikliklerin giderilmediği bir sistemde bağımsız yargıdan söz edebilmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT In this dissertation, independence of judiciary has been studied. The aim of this study is to explain the measures which is to be taken to ensure the independence of judiciary, and to prevent any interference, which may undermine that independency, with the exerciser of judicial activities, and to interpret the provisions of the constitution of 1982, which are relevant to independence of judiciary. As to the method which is used in this study, dissertation was divided into three. In the first part, the history of independence of judiciary in Turkey and other contemporary western countries after the relationship between the rule of law and independence of judiciary had been analyzed. In the second part, considering the approach of the constitution of 1982 to our subject, independence of courts and methods to protect this independence, guarante of judgeship, and High Counsel of Prosecutors and Judges has been dealt with. In the three, The final part, independence of judiciary in the Constitutional Court's desicions has, firstly, been analyzed, and the criterias of European Court of Human Rights, which is related to our subject has, secondly, been studied. Finally we bring a conclusian that the Constitution of 1982 set up on insufficient and a wrong system in respent of ensuring and establishing a wholly indepent judiciary, be said of on independent judiciary if the relevant provisions of Constitution of 1 982 are not amended.