İslami kaynaklara göre yahudilikteki seçilmişlik
Being chosen in Judaism according to Islamic sources
- Tez No: 110439
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK HARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Yahudilik 'teki seçilmişlik anlayışı ile Kuran'ın dile getirdiği“İsrailoğulları'nın alemlere üstün kılınması”düşüncesini karşılaştırmak amacıyla bu konuyu seçmiş bulunmaktayız. Dinlerinin sınırlarını milli öğelerle belirleyen Yahudiler, kutsal kitaplarından hareketle, kendilerini Tanrı'nın seçilmiş üstün halkı olarak görürler. Peygamberlerin soyundan gelmeleri, Tanrı'nın onları sevmesi ve onlarla ahitleşmesi seçilmişlik anlayışında en çok kullanılan temalardır. Soyun önemi ve ilk oğul olmanın ayrıcalığı, Levililer'de ve Kohenler'de daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kur'an'ın Yakup(İsrail) peygamber ve oğullan hakkında vermiş olduğu bilgiler, onun hem kendinden önceki kutsal kitapları tasdik ettiğini, hem de özgün bir bakışa sahip olduğunu göstermektedir. Kur'an; Yahudilik'i en erken Tevrat'ın inzali ile başlayan bir din olarak görmekte, ağır eleştirilerde bulunurken bu dinin mensupları olsun olmasın Yakup peygamber soyundan gelenleri de İsrâiloğulları olarak tanımlamaktadır.Arap yarımadasındaki Yahudiler bölgenin şartları gereği özlerini kaybetme durumu ile karşılaşmış olsalar bile, onlarda da seçilmişlik düşüncesinin emarelerini görmek mümkündür. Kur'an; Allah'ın İsrâiloğulları'nı üstün kılarak hiç kimseye vermediği nimetleri onlara verdiğini beyan etmektedir. Ancak İslam alimleri; İsrâiloğulları için mutlak bir üstünlüğü kabul etmemektedirler. İsrâiloğulları'na verilen nimetler göz önünde bulundurulduğunda“Tanrı'nın milleti”sıfatı yersiz olmasa da, Kur'an'ın ifade etmiş olduğu üstün kılınma ile Yahudilikteki seçilmişlik anlayışı arasında temel farklar bulunmaktadır. Seçilmişlik anlayışının sunmuş olduğu imtiyazlar İslam akidesinde seçkin bir zümre olan peygamberlere bile verilmemektedir.Diğer yandan Kur'an'da ilk oğlun Allah'a ait olması ve kutsalın idaresinin bir peygamber ailesine verilmesi hususunda sadece çağrışım türü ifadelere rastlanılmaktadır. Kur'an; Yahudilerin Allah'a karşı yakınlık isnatlarını ve ahiret hayatına ilişkin imtiyaz iddialarını birer yanılgı olarak nitelendirmektedir. Yahudilerin lanetlenmesi ise üstün kılınmaları dolayısıyla taşıdıkları misyonu yerine getirmemelerinin bir sonucudur. Kur'an'da bu lanetleme ötesinde günümüz anlayışında“Yahudi Sorunu”bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims to compare being chosen people in Judaism with the Koranic conception of the preference of children of Israel above all beings. Jews whose religion is marked by the national elements regard themselves as God's chosen folk on the basis of the verses of Bible. Being descendants of the prophet, the God's affection for them and the God's pact with them are the main themes in elaborating the idea of being chosen. The importance of race and the privilege of being the first son become more noticeable in Levites and Aaronides, who undertook the responsibility of serving to God. The fact that the Koran informs us of the Prophet Jacob and his sons illustrates that it confirms the previous holy books and also has a unique approach. In the Koran, Judaism is used as the name of the religion, whose beginning can be traced back, at most, to the dispatch of the Torah by God, its adherents are subject to the severe criticism, and the Koran identifies İsrailloğulları, with the descendants of Jacob without making distinction between the believers of Judaism and others. Although the Jews living in the Arab Peninsula were faced with the danger of assimilation, they maintained the idea of being chosen. In the Koran, it is made clear that God preferred the Israiloğulları above all beings and awarded them with boons, which He had not granted anyone formerly. However, the Muslim learned men do not agree to the unqualified superiority of the îsrailoğulları. Taking the godsends given to the Îsrailoğulları into consideration, the epithet“God's nation”does not appear unsubstantiated, but the superiority, which is referred to in the Koran, and the idea of being chosen differed in their substantial tenets. The privileges, which were offered to the chosen, cannot be granted to the Prophets according to the Islamic creed. Moreover in the Koran only some implicit statements can be seen about Allah's possession the first born and giving responsibility of the holy things to family of a prophet In the Koran, the claim of the Jews for proximity to the God and the privileged position in the next world is described as delusion. The cursing of Jews is another aspect of being made superior by God. According to the Koran, putting the Prophets to death and the distortion of the holy book were the causes of the cursing of the Jews, and metamorphosis to monkey and to pig and the banishment were the devices of their chastisement in this world. Other than the cursing, the“Jewish Problem”cannot be seen in the Koran.