Aflatoksinlerin yumurta tavuklarının dokularına dağılım düzeyleri ve atılım sürelerinin tesbiti üzerine araştırma
Aflatoxin carryover and clearance from tissues of laying hens
- Tez No: 24531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ACET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Sunulan çaiışmaj aflatoksin Bî verilen yumurta tavuklarının karaciğer, böbrek, kırmızı kas ve beyaz kaslarının aflatoksin Bl ve Metaboliti Mİ 'in dağılımını göstermek ve.toksin verme işlemi bitirildikten dokulardaki toksinin atılımının kaç günde tamamlanacağı tesbit etmek amacı ile yapıldı. Materyal olarak Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü *nden temin edilen 36 adet yumurtlayan tavuk alınarak 12 adeti kontrol ve 24 adeti deneme grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Kontrol ve deneme grubu hayvanları tek tek kafeslere yerleştirildi. On gün yerlerine adaptasyonları ve daha önce yemiş oldukları yemlerden kaynaklanabilecek rezidüleri ortadan kaldırmak amacı ile af latoksinleri ihtiva etmediğini tesbit ettiğimiz yemlerle beslenildi. Bu süre sonunda deneme grubu hayvanlarına aflatoksin Bl 500/sg/gün/tavuk dozunda oral yolla 7 gün süre ile verildi. Aflatoksin Bl verilmesini takip eden 7. günde ve toksinin verilmesinin durdurulmasından sonraki 1-, 2. ve 4. günlerde 3'er adet deneme ve kontrol gruplarından, 6., 8., 12., 16. günlerde ise deneme grubundaki tavuklar kesilerek, deneme grubundaki tavuklardan alınan 24* er adet karaciğer, böbrek, kırmızı kas ve beyaz kas ve kontrol grubundaki tavuklarından alman 12'şer adet karaciğer, böbrek, kırmızı kas ve beyaz kas olmak üzere toplam 144 adet numune kullanıldı. Kontrol grubu tavuklarından alınan örneklerde aflatoksin Bl ve Mİ rezidüsü tesbit edilemezken, deneme grubundaki hayvanların tüm dokularında toksin verilmesindensonraki O. günden 4. güne kadar asaları düşeyde a-flatoksin Bl rezidüleri tesbit edilmiştir. Tesbit edilemeyen seviyelerde
Özet (Çeviri)
AFLATOXIN CARRYOVER AND CLEARANCE FROM TISSUES OF LAYING HENS SUMMARY : In this study, we intended to determine the Aflatoxin Bİ and Ml levels in the liver, kidney, leg and breast muscles of laying hens a-ftar -feeding aflatoxin. 36 laying hens used as an animal materials had taken -from livestock research center of Konya. The hens divided into two groups? control C12 hens) and experimental (24 hens) groups. Each hen was hold in the individual cages. The hens were fed a special feed which didn't contain aflatoxin for ten days in order to adapt. Aflatoxin Bl was given orally at the rate of 500 /^g/day/hen* during seven days to the experimental group. Seven üsy CO. day), 8th (1st day), 9th (2nd day), 11th (4th day) liver, kidney, leg and breast muscle samples were collected from 3 hens in control and 3 hens in experimental groups. After than 13 (6th), 15 (8th), 19 (12th) and 23 (16th) days same samples were collected from 3 hens in experimental group. So, totally 144 samples of liver, kidney, leg and breast muscles from 36 hens were used. Any aflatoxin Bl and Ml residues didn't dedected in the samples of hens in the control group but they were found in the whole samples of hens in the experimental group. The regular dimuniation of the aflatoxin levels in the liver, kidney, leg and breast muscle samples were observed from 0th day to 4th day. No dedec table level of aflatoxin Bl (