Time series investigation of Turkish business cycles using regimeswitching models
Türkiye ekonomisinin iş devrelerinin yapı değişimi modelleriyle zaman serisi analizi
- Tez No: 110464
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SALTOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2002
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu tez Türkiye ekonomisinin devresel hareketlerini iki farklı yapı değişimi metodolojisi kullanarak incelemektedir. Ayrıca ampirik iş çevrimi literatürünün gelişimi bu alanda ampirik çalışmalara yön veren değişik perspektiflerden tartışılmıştır. Ampirik bölümde Hansen (1997) ve Hamilton (1989)'ın yöntemleriyle TAR ve MS modelleri 1985-2002 dönemi için aylık Sanayi Üretim Endeksi ve 1987-2001 dönemi için üç aylık reel GSMH verileri kullanılarak tahmin edilmiştir. Tezin üç temel bulgusu vardır. Öncelikle 1988. 1991. 1994, 1999 ve 2001 yıllarında gerçekleşen beş önemli GSMH düşüşleri saptanmıştır. Ortalama büyüme kısa süreli daralma dönemleri için %-6.1, uzun süreli genişleme dönemleri için ise %1.8 olarak bulunmuştur. Ekonominin saptanmış değişik durumlarında ortaya çıkan ortalama büyüme oranları ve durum süreleri arasındaki fark, Markov modelinin zaman serisinin iş devrelerinin farklı noktalarındaki asimetrik hareketleri yakaladığını göstermektedir. Ayrıca ekonomideki kırılma noktalarının belirlenmesiyle bir dönem sonrasının tahminleri hesaplanabilmektedir. Hansen (2001) tarafından geliştirilen AR yapısal değişiklik modeli kullanılarak 1991 yılında zaman serisi trendinde, 2001 yılında ise serinin oynaklığında kırılma gerçekleştiğine dair güçlü kanıtlar bulunmuştur. Bu iki kriz endojen oluşumlara sahip olmalarıyla da diğer krizlerden ayrılmaktadırlar. Son olarak TAR modeli bulguları özellikle 90'ların ikinci yarısında sermaye girişlerine bağlı olarak ekonominin büyüme oranında oynaklığın arttığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis investigates the cyclical pattern of the Turkish economy by using two recent regime switching methodologies, namely the TAR class of models and the MS model. The intellectual development of the empirical business cycle literature is also reviewed from different perspectives that motivated research in the field. In the empirical section, following Hansen (1997) and Hamilton (1989), the models were applied to monthly Industrial Production Index for the period 1985-2002 and quarterly real GNP between 1987 and 2001. There are three major findings of this thesis. First we captured five serious GNP drops of the Turkish economy over the last two decades which took place in 1988. 1991, 1994. 1999 and 2001. The short downswings are estimated with an average negative growth of 6.1% and persistent upswings with a moderate growth rate of 1.8%. The differences between the regimes including the persistence and the average growth rates imply that MS model reflects the asymmetry in the stages of business cycles. By determining the turning points of the time series, this model also provides us a framework in order to form one period ahead forecasts. Secondly by using a structural change AR model developed by Hansen (2001) we found strong evidence of a trend break in 1991 and a volatility break in 2001. We distinguish these two crises as endogenous formations. Finally findings obtained from the TAR model indicate an increase in the volatility of output growth especially in mid-1990s due to high rates of capital inflows.