The Failure of agricultural trade liberalization: The neorealist framing of agriculture
Tarım ticaretinde liberalizasyonun başarısızlığı: Tarımın neorealist çerçevelendirilmesi
  1. Tez No: 110465
  2. Yazar: BEDRİYE AYSUDA KÖLEMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu tezde Dünya Ticaret Örgütünün kurulmasıyla birlikte imzalanan“Uruguay Round Agreement on Agriculture”sonrası dünya tarım ticaretinde yaşanan liberalizasyon süreci incelenmektedir. 1948'de GATT antlaşmasının imzalanmasından günümüze değin tarım sektörü özgürleştirmeye direnç göstermiştir. Bu tez çalışmasında, tarımın bu ayrıksılığının ve tarımda yüksek koruma oranlarının varlığının nedenleri Uluslarası İlişkiler kuramı çerçevesinde araştırılmaktadır. Bu çalışma tarımda liberalizasyon çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığını ve bu başarısızlığın altında yatan en önemli sebeplerden birinin devletlerin güvenlik kaygısı olduğunu ileri sürmektedir; çünkü tarım yalnızca bir ekonomi değil, aynı zamanda bir güvenlik konusudur ve bir noktaya kadar 'yüksek siyaset' alanında da sınıflandırılabilir. Çalışmadaki veriler ve bulgular da bunu destekler niteliktedir. Tarımda kendi kendine yeterlilikleri az ise, devletler korumacı siyasalara başvurarak, özerkliklerini sürdürme ve arttırma çabası içine girmektedirler. Bu yüzden tarım politikalarının incelenmesine diğer ticaret sektörlerine olduğu gibi Neoliberal bir çerçeve yerine Neorealist bir çerçeve içinde yaklaşmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis analyzes the liberalization process following the Uruguay Round Agreement on Agriculture signed with the establishment of the World Trade Organization. Agricultural trade has been problematic and resilient to liberalization since the establishment of the GATT in 1948. The reasons for the exceptionality of agriculture and high protectionism are examined in the framework of International Relations theory in this paper. The paper argues that international trade liberalization in agriculture has failed and security concerns lie at the root of this failure because agriculture is a security issue and can be categorized to some degree as a“high politics”domain. The findings support this hypothesis. If their self-sufficiency in agriculture is low, states try to maintain and increase their autonomy by resorting to protectionist policies. Therefore, it will be more appropriate to examine agricultural trade within a Neorealist framework, rather than a Neoliberal Institutionalist one.