Mutasyon döneminde ses eğitiminin önemi
The Importance of voice education in mutation period
- Tez No: 110521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
MUTASYON DÖNEMİNDE SES EĞİTİMİNİN ÖNEMİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Nurdan KIZILDELİ SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI ÖZET Bu çalışmada, insan sesinin gelişim ve değişim süreçlerinden yola çıkarak, mutasyon dönemindeki ses eğitiminin önemi araştırılmıştır. Bunun için Ankara, Isparta ve Burdur illerinde görev yapan 25 müzik öğretmenine anket uygulanmış, 13,5 - 15 yaşlan arasında ses değişimi evresi içinde olan 14 erkek öğrencinin ses özellikleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ve ölçümler yansıması az, reverberasyon (yansıma) katsayısı normal oda şartları özelliğine sahip bir oda içeri sinde, Computerized Speech Laboratory (CSL), KAY4300B sistem özelliklere sahip aletler ile konunun uzmanı tarafından yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler istatistiki olarak yüzde (%) ve n dağılımı kullanılarak, klinik ölçümler tablolaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular literatür ve uzman kişilerden elde edilen bilgilere dayanıla rak yorumlanmıştır. Değerlendirmeler sonunda mutasyon dönemi içerisindeki çocukların ses ve ya pısının döneme özgü özellikler gösterdiği tespit edilerek bu dönemdeki öğrencilerin seslerini bilinçli ve doğru kullanma konusunda yardıma ve yönlendirilmeye ihtiyaçları olduğu, öğretmenlerin ise bu çocuklara verilmesi gereken eğitimin boyutları ve önemi konusunda daha bilgili, bilinçli ve hassas olmaları gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Mutasyon, ses eğitimi, ses özellikleri. Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Nalân YİĞİT
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF VOICE EDUCATION IN MUTATION PERIOD (Master Thesis) Nurdan KIZILDELİ SELÇUK UNIVERSITY SOCIAL SCIENCES INSTITUTES DEPARTMENT OF MUSIC EDUCATION ABSTRACT In this study the importance of voice education in mutation period, starting from the processes of human voice development and change, has been investigated. To do this a questineir has been given 25 teachers of music working in Ankara, İsparta and Burdur and voice differentiations of 14 mail students, between 13,5 - 15 years old, who were in voice changing period have been evaluated. These evaluations and measurement have been carried out by voice specialists and by equipment having Computerized Speech Laboratory (CSL), KAY4300B system characters at room tem peratures with low echoing, having normal reverberation coefficient. The data of the questionnaires have been evaluated statistically using Percentage (%) and n distribu tion and clinical measurement have been plotted. These findings have been interprated according to literatür and specialist people's opinions. At the end of these evaluations, the voice and voice structure of those children have been detected that their voices show the pecularties of their voice changing pe riod and they need help about how to use and direct their voices, also their teachers need to be more sensitive to those children and they should be more carefull about the voice education of them. Key Words : Mutation, voice education, characters of voice. Page Number : 65 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nalân Yİ?İT