Bilgisayar destekli deney yöntemiyle kavram haritaları yönteminin bazı bilişsel süreçler ve hatırlama düzeyi açısından incelenmesi
The Study of computer assisted experimental method and concept mapping method with regardto some cognitive process and level of retention
  1. Tez No: 110520
  2. Yazar: KAMİL ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
in ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ DENEY YÖNTEMİYLE KAVRAM HARİTALARI YÖNTEMİNİN BAZI BİLİŞSEL SÜREÇLER VE HATIRLAMA DÜZEYİ AÇISINDAN İNCELENMESİ Bu araştırmada, lise 2. Sınıfta verilen fizik dersinde Kavram Haritalarının ve Bilgisayar Destekli Deney Yönteminin öğrenci başarısına, kavram öğrenilmesine ve hatırlama düzeyine etkisi incelenmiştir. Her iki yöntem Magnetizma ve Alternatif Akım Devreleri konusu işlenirken sınıf ortamında öğretmen ve öğrenciler tarafından kullanılmıştır. Uygulama sonunda Kavram Haritaları Yönteminin ve Bilgisayar Destekli Deney Yönteminin sınıflarda ayrı ayrı ve bir arada kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısına, kavram öğrenmelerine ve hatırlama düzeyine etkisinin olup olmadığına bakılmıştır. Bu yöntemlerin derste kullanılmasından önce ve sonra ön test ve son testler verilerek aralarında farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Farklılık olması durumunda bunun anlamlılığı istatistiksel olarak yorumlanmış, hangi gruplar arasında farkın oluştuğu bulunmuştur. Yapılan çalışmada 3 deney, 1 kontrol grubu kullanılmıştır. Deney 1 grubunda (25) sadece Bilgisayar Destekli Deney Yöntemi, Deney 2 grubunda (25) sadece Kavram Haritaları Yöntemi, Deney 3 grubunda (33) ise hem Bilgisayar Destekli Deney Yöntemi hem de Kavram Haritaları Yöntemi birlikte kullanılmıştır. Kontrol Grubunda (34) ise bu yöntemlerin hiç birisi kullanılmadan klasik olarak düz anlatımla ve tahtada problem çözerek ders işlenmiştir. Çalışma 2000-2001 Eğitim ve Öğretim yılında, Deniz Lisesi Komutanlığında Lise 2.sınıfta öğrenim gören sınıflardan rasgele seçilen 4 sınıfta toplam 117 öğrenciyle yapılmıştır. Uygulamanın yapıldığı bu 4 sınıfın fizik dersine aynı öğretmen girdiğinden, ölçeklerden elde edilen verilerde öğretmen faktörünün sonuçlara etkisi en aza indirilmiştir. Uygulamaya başlamadan önce bütün gruplara Başarı ön testi, Kavram Öğrenme Düzeyi Sınavı, Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi verilmiştir. Bu ön testlerde ve sınavlarda gruplar arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Uygulamanın bitiminden hemen sonra Başarı Testi ve Kavram Öğrenme Düzeyi Sınavı bütün gruplara tekrarIV verilmiştir. Uygulamanın bitiminden 12 hafta sonra da yine aynı gruplara Başarı Testine paralel sorulardan oluşan Hatırlama Testi verilerek uygulanan yöntemlerin öğrencilerin hatırlama düzeyine etkisi incelenmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanılarak aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır: 1- Bilgisayar Destekli Deney Yönteminin sınıfta kullanılması, öğrencilerin akademik başarısını anlamlı derecede arttırmıştır. 2- Bilgisayar Destekli Deney Yönteminin sınıfta kullanılması, öğrencilerin kavram öğrenmelerini anlamlı derecede arttırmıştır. 3- Bilgisayar Destekli Deney Yönteminin sınıfta kullanılması, öğrencilerin hatırlama düzeylerini anlamlı derecede arttırmıştır. 4- Kavram Haritaları Yönteminin sınıfta kullanılması, öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı derecede arttırmıştır. 5- Kavram Haritaları Yönteminin sınıfta kullanılması, öğrencilerin kavram öğrenmelerini anlamlı derecede arttırmıştır. 6- Kavram Haritaları Yönteminin sınıfta kullanılması, öğrencilerin hatırlama düzeylerini anlamlı derecede arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE STUDY OF COMPUTER ASSISTED EXPERIMENTAL METHOD AND CONCEPT MAPPING METHOD WITH REGARD TO SOME COGNITIVE PROCESSES AND LEVEL OF RETENTION In this study, the effect of Computer Assisted Experimental Method and Concept Mapping Method on achievement, concept learning, and retention level of lyce6 2 students was investigated at the level of high school physics lessons. These two methods were applied by the same physics teacher and his students while the subjects of Magnetism and Alternating Current Circuits were being taught. The purpose of this study was to search the effectiveness of using Computer Assisted Experimental Method and Concept Mapping Method in both seperate classes and in the same class on achievement, concept learning and retention level of the students. The difference between the means of the pre-tests and post-test scores, which were obtained from the students were investigated. The significances of the results were considered by using the approppriate statistical methods. The study was conducted on four groups: three experimental groups and one control group were used. The Computer Assisted Experimental method was applied to the first experimental group (25), The Concept Mapping Method was experimented on the second experimental group (25), The Computer Assisted Experimental method and The Concept Mapping Method were used together on the third experimental group(33). Only the lecturing was used for the control group (34). Totally randomly selected 117 students took part in this research. The study was conducted at the Naval High School, in Istanbul, during the school year 2000-2001. In the first part of the study, achievement test, Concept Learning Test, Logical Thinking Attitude Test were given as the pre-test to all four groups. There were no significant differences between the groups. The results of these pre-tests showed that the level of the bacground knowledge of the students was the same. At the end of the study, achievement test and Concept Learning test were given as the post-test to the same groups again. The retention test, an equivalent test to the achievement test, was given to four groups 12 weeks after intervention. The purpose of this retention test was to figure out the effect of the two methods with regard to retention of the knowledge of the students about the subjects of the Magnetism and Alternating Current Circuits.VI The findings of this study are as follows: 1-It was found that using Computer Assisted Experimental Method while teaching physics has positive and significant effect on students' achievements. 2- It was found that using Computer Assisted Experimental Method while teaching physics has positive and significanteffect on students concept learning. 3- Computer Assisted Experimental Method increased the level of the retention of the students. 4-The using of the Concept Mapping Method during the physics courses has positive and significant effect on the achievement of the students. 5- The using of the Concept Mapping Method during the physics courses has positive and effect on concept learning. 6- The using of the Concept Mapping Method during the physics courses has positive and significant effect on the level of retention of the students.