Müzik eğitimi ana bilim dallarında bireysel ses eğitimi dersinde mutasyon dönemine ilişkin öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
Instructor and student views regarding the mutation period in the individual vocal training course in music education departments
- Tez No: 894724
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki Müzik Eğitimi Ana Bilim Dallarında uygulanan Bireysel Ses Eğitimi derslerinde, mutasyon dönemi olarak bilinen ergenlik dönemine dair öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri incelenmiştir.“Bireysel ses eğitimi dersinde işlenen mutasyon döneminin önemi ve yeterliliğine dair öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri nedir?”problem cümlesinden yola çıkılarak, öğrenci ve öğretim elemanlarının deneyimleri, karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelme stratejileri derinlemesine incelenmiştir. Araştırmada, Bireysel Ses Eğitimi dersini almış olan 2. Sınıf lisans öğrencilerinin görüşlerini almak için görüşler ölçeği ve bu derse giren Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden seçilmiş öğretim elemanlarının görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda mutasyon dönemindeki ses eğitiminin öğrencilerin ses sağlığını koruma ve geliştirme açısından kritik bir öneme sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ses eğitimi programlarının, mutasyon dönemi dikkate alınarak yeniden yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the opinions of students and instructors regarding the adolescent period known as the mutation period in Individual Vocal Training courses implemented in Music Education Departments in Turkey were examined. Based on the research question,“What are the opinions of students and instructors on the importance and adequacy of the mutation period covered in the individual voice training course?”the experiences of students and instructors, the challenges they faced, and the strategies to overcome these challenges were examined in depth. In the research, to gather the opinions of 2nd-year undergraduate students who have taken the Individual Vocal Training course, a views scale was used, and to collect the opinions of instructors from seven different regions of Turkey who teach this course, a semi-structured interview form was used. The obtained data were evaluated using content analysis and chi-square test. The study concluded that voice training during the mutation period is critically important for maintaining and improving students' vocal health. It is recommended that voice training programs be restructured considering the mutation period.