İletişim özgürlüğü ve yayın denetimi
Freedom of communication and the control of broadcasting
- Tez No: 110535
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİTHAT SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Son yıllarda değişen ekonomik yapısıyla medya, düşünce ve ifade özgürlüğünün anlamını bulduğu en önemli alan olan iletişim özgürlüğünü tehdit eder hale gelmiştir. Kitle iletişimin küreselleşmesi medyanın tekelleşme eğilimini artırmıştır. Medya üzerindeki oligopol kontrolü yurttaşların özgür bilgilenme hakkını tartışmaya açmıştır. Bu çalışmada, değişen iletişim manzarasının yasal ve ekonomik sonuçları üzerinde durulmuştur. Artık iletişim alanında tek egemenin siyasi iktidar olmadığı günümüzde klasik ya da liberal basın özgürlüğü yaklaşımı sorunu anlamaya yardıma olmamaktadır. Bu yaklaşım, medyanın dünyayı egemenlerin çıkarlarıyla uyum içinde yorumlama eğilimini gözden kaçırmaktadır. Bütün bu değişimlerin belirtileri yayıncılık ve telekomünikasyon sektörlerindeki deregülasyon hareketinde görülmektedir. Tüm dünyada yayıncılık sektörünün denetimi için düzenleyici kurullar oluşturulmuştur. Türkiye'de de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun kurulması bu sürecin sonucudur. Üst Kurul iletişim özgürlüğünün güvencesi olmakta başarılı olamamıştır. Aksine politik ve ekonomik iktidarların baskısı altında bir görünüm çizmiştir; ki bu da bize gerçekten özerk bir kurula hala ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the media has become a threat to the freedom of communication owing to its new ecomomic structure. The globalization of mass communications has allowed for the growth of media conglomerates. The control of the oligopoly over the media has led to a controversy about the citizens' democratic rights to free information. Throuhgout this study the legal and economic consequences of the changing communications landscape are considered. The point of view which underlines the political power as the only dominant factor in this field does not help us to find out this issue any more. The liberal theory of press freedom is rooted in the freedom to publish without being subject to censorship by the state. This approach misses the fact that the media tends to report or interpret the world in ways which are consonant with the interests of the dominant classes. Symptoms of these changes can be seen in the general move towards deregulation in the broadcasting and telecommunications sectors. The broadcasting authorities were constitued to control the broadcasting sector all over the world. In Turkey the step taken in this direction was the establishment of The Radio and Television Supreme Council as a symbol of this process. The Supreme Council could not manage to be a guarantee for the freedom of communication. On the contrary it seems to be under pressure of the political and economic powers; and this shows us that it is still necessary to establish an autonomous authority to make progress in broadcasting for freedom of communication