Marka hakkının ihlali
The Infringement of trademark rights
- Tez No: 110534
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL GÖLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Fidan, İsmail, Marka Hakkının İhlali, Yüksek Lisans Tezi, Danışman; Prof. Dr. Celal Göle, 110s. ÖZET Markalarda diğer Fikri Mülkiyet hakları gibi sahiplerine bazı inhisari haklar sağlarlar. Üçüncü kişilerin marka hakkını ihlal eden davranışları aşağıdaki biçimlerde özetlenebilir. Markaların Korunması Hakkındaki 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye göre ihlal türleri madde 9 ve madde 61 de düzenlenmiştir. Madde 9'a göre işaretin mal veya ambalaj üzerine konması, işareti taşıyan malın piyasaya sürülmesi veya bu amaçla stoklanması, teslim edilebileceğinin teklif edilmesi veya o işaret altında hizmetin sunulması veya sağlanması, işareti taşıyan malın ithali veya ihracı ve işaretin, teşebbüsün iş evrakı ve reklamlarında kullanılması yasaklanabilir. Diğer ihlal eden davranışlar madde 61 'de yer alır. Bu maddenin a bendinde madde 9'a yollama yapılır. Madde 61 'e göre marka sahibinin izni olmadan markayı veya ayırt edilemeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markayı taklit etmek, markayı veya ayırt edilemeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markanın taklit edildiğini bildiği veya bilmesi gerektiği halde tecavüz yoluyla kullanılan markayı taşıyan ürünleri satmak, dağıtmak veya bir başka şekilde ticaret alanına çıkarmak veya bu amaçlar için ithal etmek veya ticari amaçla elde bulundurmak, marka sahibi tarafından sözleşmeye dayalı lisans yoluyla verilmiş hakları izinsiz genişletmek veya bu hakları üçüncü kişilere devretmek, (a),(b) ve ( c) bentlerinde yazılı fillere iştirak veya yardım veya bunları teşvik etmek veya hangi şekil ve şartlarda olursa olsun bu fiillerin yapılması kolaylaştırmak, kendisinde bulunan ve başkası adına tescilli bir markayı veya ayırt edilemeyecek derecede benzerini taşıyan ürün veya ticaret alanına çıkarılan mal hakkında bilgi vermekten kaçınmak marka hakkını ihlal eden davranışlar olarak belirtilmiştir. Son on yılda İnternet hayatımıza çok hızlı bir şekilde girdi ve biz e-ticareti öğrendik. İnternette, markaların korunması ana problemdir. İnternette marka ihlali ve siber hırsızlığı çözmek için WİPO ve ICANN, UDRP'yi hazırlamışlardır. UDRP 1.12.1999 da yürürlüğe girdi fakat UDRP'de sadece gTLD'lere uygulanır ve alan adının devri ve iptali dışında yaptırımı yoktur. Dolayısıyla bunun dışındaki bir talepte milli hukuklara göre dava açmak şarttır. Türkiye'de açılan davada öncelikle kullanımın KHK'nın m.9'da tanımlanan iş evrakı ve reklamlarda kullanıma girip girilmediğine bakılacaktır. Eğer giriyorsa 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uygulanacaktır. Eğer girmiyorsa Medeni Kanundaki iyi niyet veya Ticaret Kanunundaki Haksız Rekabet gibi hukukun genel ilkelerinden yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Fidan, İsmail, The Infringement Of Trademark Rights, Master's Thesis, Advisor; PROF.DR.Celal Göle, 11 Op. ABSTRACT Trademarks, like other kinds of intellectual property rights give their owners some exclusive rights. The behaviours of third parties, which are deemed as infringement of trademark rights can be summarized as follows: According to Trademark Decree-Law No: 556, the infringements are arranged under provisions of article 9 and article 61. Within the provisions of article 9, affixing the design to the goods or to the packaging thereof, offering the goods, putting them on the market or stocking them for these purposes under that sign, or offering or supplying services there under, importing or exporting the goods under that sign and using the sign on business paper and in advertising can be prohibited. The other behaviours, which are considered as infringements take place under article 61. Under subparagraph (a) of this article, there is a reference to article 9. Within, the provisions of the article 61, use of the same or confusingly similar trademark without the consent of the proprietor of the trademark, where being aware or should be aware that a mark is plagiarized, to sell, to distribute or put to commercial use or to import or to keep in possession for these purposes the goods carrying the infringed trademark, to transfer to third parties or to expand rights acquired by a licensing contract, to participate or to assist or to encourage or to facilitate in whatever form the acts referred in subparagraphs (a), (b ) and (c), to abstain from explaining where and how the product carrying the registered or confusingly similar trademark was obtained when found in possession, are considered as infringement of a trademark. In the last decade, internet has entered to our life so rapidly and we have learned e-commerce. The protection of trademarks is a main problem on the internet. In order to solve the cybersquatting and trademark infringement on the internet WIPO and ICANN have prepared the UDRP (Uniform Domain Name Resolution Policy), which came into force on 1.12.1999. This can be applied only for gTLD and the punishments for this procedure are the cancellation of the domain name and the transfer the domain name. For any extra request, one should apply the national court according to the national law. In Turkey it should be taken into account whether this behaviour is a form of advertising or sign on business paper which is defined in Article 9 in Decree-Law No:556. If so, the provisions of Decree Law 556 will be used, if it is not the general principle of law such as unfair competition in Commercial Law or good faith in Civil Law will be used. 105