Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasındaki ticarette teknik engellerin kaldırılması ve bu çerçevede Türkiye-Avrupa Topluluğu Gümrük Birliği
Removal of tehnical barriers to trade among the European Union member countries and in this frame Turkey European Community Customs Union
  1. Tez No: 110536
  2. Yazar: BELGİN KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Avrupa Topluluğu entegrasyonunun temel unsuru olan Tek Pazar'ın tamamlanması ve düzgün işlemesi çerçevesinde, gümrük birliğinin kurulması yeterli olmamış, ticareti engelleyen tarife dışı engellerin kaldırılması da gerekmiştir. Bu çerçevede kaldırılması öngörülen tarife dışı engeller içerisinde, kapsam bakımından en geniş kategoriyi oluşturan teknik engeller; sağlık, güvenlik, tüketicinin ve çevrenin korunması gibi nedenlerden dolayı malların, kişilerin, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımını sınırlayan üye ülke ulusal mevzuatları ve standartları arasındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Komisyon, malların serbest dolaşımını kısıtlayan, bu engellerin kaldırılmasına yönelik olarak, Eski Yaklaşım, Yeni Yaklaşım, Global Yaklaşım ve Modüler Yaklaşım olmak üzere çeşitli politikalar kabul etmiştir. 1969 yılında kabul edilen Eski Yaklaşım Politikası, ürünlerin yerine getirmesi gereken teknik şartlan en ufak ayrıntısına kadar düzenlemekle birlikte, ürünlerin test ve belgelendirilmesi konusunda bir uyumlaştırmaya gitmemiştir. Bu yüzden aynı tip ürün, farklı üye ülkelerde, birbirlerinden bağımsız uygunluk değerlendirme prosedürlerine tabi olmakta ve çoğu zaman da farklı uygunluk değerlendirmesi belgeleri verilmekteydi. Sonuç itibariyle; bu politika, üye ülkeler arasındaki ticarette teknik engellerin kaldırılması için yeterli olmamıştır. Bunun üzerine, 7 Mayıs 1985 yılında,“Teknik Uyumlaştırma ve Standardlar Konusunda Yeni Yaklaşım Kararı”kabul edilmiştir. Yeni Yaklaşım Politikası'nın ayırt edici özelliği; tek bir direktifin kabulüyle, çok sayıda ürünle ilgili bütün problemleri, direktifin her 129defasında değiştirilmesini önleyerek çözümlemesidir. Ayrıca, bu politikanın amacı; sadece teknik mevzuatın uyumlaştırılmasını sağlamak olmayıp; aynı zamanda, Avrupa standartlarının gelişmesini ve kullanılmasını da temin etmektir. 1989 tarihinde kabul edilen Global Yaklaşım Kararı ve 1990 yılında kabul edilen Modüler Yaklaşım Kararı, bu politikanın tamamlayıcı belgeleridir. Yeni Yaklaşım, Global Yaklaşım ve Modüler Yaklaşım politikaları çerçevesinde oluşturulan sistem,“bildirimi yapılmış kurum”,“uyumlaştırılmış standartlar”,“CE İşareti”, gibi yeni kavramlardan oluşmaktadır. Bu çerçevede, Yeni Yaklaşım direktifleri kapsamındaki ürünlerin piyasaya sürülebilmesi için“CE İşareti”taşıması gerekmektedir. Bu işaret, ürünün Yeni Yaklaşım direktifleri ve diğer AT hükümleri kapsamında öngörülen temel şartlara uygun olduğunu göstermektedir. Bu uygunluğun değerlendirmesi, üye ülkeler tarafından AT Komisyonu'na bildirilmiş olan test ve belgelendirme kurumları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca,“uyumlaştırılmış Avrupa standartlarına”uygun olarak belgelendirilmiş bir ürünün, direktiflerde belirtilen temel şartlara da uygun olduğu kabul edilmektedir. AT'ye tam üye olmayı hedefleyen Türkiye'nin de, 1 Ocak 1996 tarihinde gerçekleştirilen Gümrük Birliği çerçevesinde, ticarette teknik engellerin kaldırılmasına yönelik AT mevzuatını 1.1.2002 yılına kadar kendi iç yasal düzenlemelerine dahil etmesi gerekmektedir. Bu mevzuatın kapsamı 2/97 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı ile belirlenmiştir. AT teknik mevzuatı kapsamında öngörülen sistem, Türkiye'de yürürlükte olan standardizasyon, test ve belgelendirmeyle ilgili sistemden farklılık göstermektedir. Bu nedenle, Türkiye'nin mevcut 130sistemini, AT'nun teknik engellerin kaldırılması için geliştirmiş olduğu sistem paralelinde değiştirmesi gerekmektedir. 131
Özet (Çeviri)
SUMMARY Establishment of the Customs Union between member states did not ensure the completion of the Single Market which is one of the cornerstones of the European Community. Therefore, an urgent need became clear to abolish non-tariff barriers to trade. Within this frame, technical barriers to trade are the most comprehensive category of non-tariff barriers envisaged to be abolished for the proper functioning of the Single Market. These barriers are resulting from the discrepancies in any national standards and technical regulations which restrict the free movement of goods, capital and people for such reasons as health, safety, consumer and environment protection. The European Commission adopted various approaches aiming to harmonise member states' legislation. These are Old Approach, New Approach, Global Approach and Modular Approach. Old Approach adopted in 1 969 specifies the technical requirements to wich a product must conform. However, there was no reference to harmonisation of testing and certification procedures in the Old Approach directives. Therefore, the same type of products had been imposed different kinds of conformity assessment procedures by different member states and this had caused different conformity certificates to be issued. Consequently, this approach did not meet the expectation for the removal of technical trade barriers and resulted in failure. Thus, The New Approach to technical harmonisation and standards was adopted on 7 May 1985. Distinguishing characteristic of the New Approach is to solve all problems concerning various products by adopting only one directive. Furthermore, the main aim of this approach is not only to ensure the 132harmonisation of the technical legislation but also to encourage and develop the application of the European standards. In that context, Global Approach on testing and certification was issued in 1989 to ensure the successful implementation of the New Approach. In 1990, Modular Approach to be used in New Approach directives was issued related to the rules for the affixing the CE marking on product and the use of modules for various stages of conformity assessment procedures. The system designed by New Approach, Global Approach and Modular Approach have introduced new concepts like“notified bodies”and“harmonised standards”. Products which meet the essential requirements and undergone all the appropriate assessment procedures are given the CE marking. This marking constitutes a presumption for the conformity with the related European regulations. The assessment of this conformity is carried out by the bodies notified to the Commission of the European Community by the member states. Moreover, a product which satisfies harmonised standards is presumed to conform with the essential safety requirements of the directive concerned. İt is required for Turkey, which has committed itself to become a full member to the European Community, to incorporate its national legal order into the Community instruments regarding the removal of technical barriers to trade by 1 January 2001. The transposition instruments, conditions and arrangements of the technical legislation of the EU by Turkey were laid down by the decision of the European Community-Turkey Association Council in 1997. 133The system designed for the fight against technical barriers to trade within the framework of the New Approach and its complementary approaches requires some radical changes in the current testing and certification systems in Turkey. 134