Milletlerarası Özel Hukukta spor
Sports in private International Law
- Tez No: 110539
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Tez Giriş 'den sonra dört bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde modern spor anlayışının gelişimi, kurallaşması, kurumlaşması ve evrenselleşmesi anlatılmıştır. Sporun evrenselleşmesine paralel olarak sporu yöneten millî (millî federasyonlar, millî olimpiyat komitesi gibi) ve milletlerarası organlar (uluslararası spor federasyonları ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi) ve bunların birbirleriyle ilişkileri ele alınarak, sporun uluslararası yapısal düzeni izah edilmiştir. Sporun evrensel ve ulusal düzeyde kurallara bağlanması ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir. Bu kısımda spor hukukunun gelişiminin izahından sonra, spor hukukunun kendine özgü bir yapısı olan yeni bir hukuk branşı olduğu sonucuna varılmış ve“sportif faaliyetleri düzenleyen kurallardan oluşan bir hukuk dalı”olarak tanımlanmıştır. Birinci Bölüm içinde, ayrıca Türk sporunun tarihi ile hukukuna da değinilmiştir. İzahlar yapılırken İslamiyetten önce ve sonra, Osmanlı İmparatorluğu, Cumhuriyetin ilk yılları ve bugünkü durum esas alınmıştır. Sportif faaliyetlerin Türk Vatandaşlık Hukukunda doğurduğu sorunlar hakkında ikinci bölümde açıklamalar yapılmıştır. İlk önce vatandaşlık, vatandaşlık hukuku ve ilkeleri hakkında genel bilgiler verilmiş, sonrasında yabancı sporcuların vatandaşlıklarını değiştirme nedenleri, vatandaşlık değiştirme olayından ilgililerin menfaatleri belirtilmiş ve durumun Türk Vatandaşlık Hukuku açısından ayrıntılı ve eleştirisel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölüm yabancı sporcuların Türk Yabancılar Hukuku açısından hakları ve yükümlülüklerini içermektedir. Bu bağlamda yabancı sporcuların ve spor adamlarının Türkiye'ye girişleri, ikametleri, çalışmaları, yapmış oldukları sözleşmeler, ulusal spor organlarının konuya ilişkin düzenlemeleri Türk Yabancılar Hukukunun anayasal ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu bölümde, BOSMAN kararı ve sonrasında görülen gelişmeler de ifade edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise ilk önce spor ihtilâfı türleri belirtildikten sonra, yetkili mahkeme ve uygulanacak hukuk konularına değinilmiştir. Yine bu bölüm içinde, uluslararası federasyonların ve Uluslararası Olimpiyat Komitesinin öncülüğünde kurulan Spor Tahkim Mahkemesi'nin (Court of Arbitration for Sport) uyuşmazlıkları karara bağlaması usulleri değerlendirilmiş ve bunlara Türkiye'de etki tanınıp tamnamayacağı detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Tezin en sonunda vardığımız sonuçlar Sonuç kısmmda sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis has four chapters. The first chapter tells about the development of modern perception of sport, and the process of its regulation, institutionalisation, and universilation. In parallel to universalization of sport, the national (such as national federations and national Olympic committees) and international organisations (such as international federations and International Olympic Committee) that administer sport and interrelationships among these organizations have been dealt with. The international structural system of the sport is also explained. Regularisation of sport on both national and international levels has been dealt under a different title. In this part, development of Sports Law is analyzed, and it has been concluded that Sport Law is a new branch of law that has its own unique characteristics. This is defined as“a section of law, consisted of the rules that regulate sportive activities”. In the first chapter, the history and law of Turkish sports are also mentioned. In doing that, pre and post-Islamic era, Ottoman Empire and early years and current situation of the Republican period have been taken as the base for explanations. The problems are arisen in the Turkish Nationality Law which are born out of the sportive activities are discussed in chapter two. First, general information on citizenship, the law of nationality and related principles is given. This is followed by the reasons why foreign sportsmen/sportswomen change their citizienships, as well as the benefits of it for the relevant people. This chapter is completed by a detailed and critical assessment of the situation from the perspective of Turkish Nationality Law. The third chapter contains the rights, liabilities and responsibilities of the foreign sportsmen/sportswomen as far as Turkish Foreigners Law is concerned. On this ground, entrance of the foreign professional sportsmen/sportswomen to Turkey, their residence and works therein, the contracts they make, and the relevant regulations of national sports organisations have been assessed on the base of constitutional principles of the Turkish Foreigners Law. In this chapter, Bosman decision and later developments are mentioned as well. In the fourth and last chapter; after the kinds of the sport disputes are analyzed, the jurisdiction and the applicable law are mentioned. In the same chapter, the decision making methods of disputes of the Court of Arbitration for Sport, which was established by the initiatives of International Olympic Committee and other international sports federations have been evaluated. Furthermore, the question of whether the awards of these organization shall be enforced or recognized in Turkey is analyzed. The results we reached in the theses are concluded and listed in the“Conclusion”part. *C1 dokOmantasyon mqm^T