Milletlerarası özel hukukta futbolcu transferinden kaynaklanan yetiştirme tazminatı ve dayanışma payı talepleri
Training compensation and solidarity contribution in international transfers of football players
  1. Tez No: 899479
  2. Yazar: BUSE ALBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Futbolcu yetiştiren kulüplerin profesyonel futbol faaliyetlerine yaptıkları katkı karşılığında ödüllendirilmesi gerekir. Kulüplerin ödüllendirilmesi ile yetiştirme faaliyetleri teşvik edilmiş, küçük ve büyük kulüp arasında rekabet dengesi sağlanmış olur. Yetiştirme ödülleri, yetiştirme tazminatı ve dayanışma payı ödemelerinden oluşmaktadır. Bu ödemeler yetiştirilen bir futbolcunun profesyonel statüyü elde ettiği ilk transfer işleminde veya profesyonel statüyü koruyarak yapacağı transfer işlemlerinde muacceliyet kazanmaktadır. Futbolcu transfer işlemlerinin, genellikle farklı devletler arasında gerçekleşmesi yetiştirme ödüllerinden kaynaklanan hukuki ilişkiye milletlerarası nitelik kazandırmaktadır. Futbolcu transfer işlemlerinden kaynaklanan taleplerin hukuki rejimi FIFA ve ulusal federasyonlar tarafından oluşturulan kurallar ile tanzim edilmektedir. Bu kurallar milletlerarası spor hukuku kuralları -lex sportiva- olarak ifade edilmiştir. Futbolcu transferinden kaynaklanan sportif uyuşmazlıkların çözümünde devlet yargısı yerine tahkim veya tahkim benzeri alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri benimsenmiştir. Bu çalışma, futbolcu transferinden kaynaklanan yetiştirme tazminatı ve dayanışma payı taleplerinin milletlerarası uygulama alanını ve bu taleplerden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözüm yöntemlerini tespit etmek üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clubs that invest in training and educating young players should be rewarded for their professionalism of the football activities. This incentivizes the clubs to encourage training activities and ensure a competitive balance between small and large clubs. The payments relating to training compensation and solidarity contribution jointly refer to training rewards. These payments become due either during the transfer of trained players who have obtained professional status for the first time in their career or during subsequent transfers while maintaining professional status. Since football player transfers often occur between different countries, the legal relationship arising from these training rewards acquires an international character. The legal regime governing claims on transfer of players is regulated by international and national rules established respectively by FIFA and national federations. These rules are recognized as international sports law, or lex sportiva. Under dispute resolution systems relating to the transfer of players, arbitration or quasi-arbitration as an alternative dispute resolution method are preferred over state courts. This study aims to assess the international dimension of the entitlements of training compensation and solidarity contributions regarding the transfer of football players and the methods for resolving disputes stemming from these claims.