Teşkilat-ı Mahsuasa'nın tarihi ve siyasi misyonu
  1. Tez No: 110562
  2. Yazar: ATİLLA ÇELİKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
IV ÖZET ?! ¦- )1 :- Teşkilat-ı Mahsusa Sultan Mehmet Reşat'ın fermanıyla (sonradan yayımlanmayan ve resmi olmayan bir ferman ile) kurulan tamamen gizli bir teşekküldür. Osmanlı Devleti'nin yalın istihbarat örgütü olmaktan çok, içinde bulunduğu savaş dönemi itibariyle askeri kanadı çok gelişmiş ve resmen fiili taarruzlarda bulunan, kadrosunda ve hatta yöneticilerinde çoğunlukla askerlerin yer aldığı, fedakar, vefakar, savaşçı bir aksiyon grubundan ibarettir. Hasta adamın belki de son ümidi olarak sonuna kadar büyük bir çaba içerisinde bulunmuştur. Sonuç itibariyle büyük bir başarı elde edilememişse de bazı önemli başarıları olmuş ve hasta adamın ömrünü olabildiğince uzun tutabilmeyi başarmıştır. Bu çalışmamda, Teşkilat-ı Mahsusa'yı incelemeye başlamadan önce Osmanlı Devleti'nin o dönemdeki durumunu, yaşadığı stratejik sorunlarım anlatarak dönemin atmosferini yansıtacağım. Sonra Teşkilat-ı Mahsusa zamanında milli stratejiyi belirlemede etkili güçleri irdeleyerek, önemli kararları almada, yani milli stratejileri belirlemede meclisin, padişahın, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ve her ne kadar İttihat ve Terakki'nin birinci adamı olsa da ayrı olarak Enver Paşa'nın, başta Almanya olmak üzere diğer devletlerin ve istihbarat teşkilatlarının etkilerinin, güçlerinin neler olduğu ve ne derece başarılı olabildikleri sorularına cevap arayacağım. Daha sonra, teşkilatın kuruluşu, yapısı, işleyişi, hedefleri ve Osmanlı Devleti'nin son zamanlarım yaşaması itibariyle içinde bulunduğu savaş ortamının getirdiği sorunları ele alacak ve kendi düşüncelerimi ortaya koymaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Teşkilat-ı Mahsusa was completely a secret organization which was established Sultan Mehmet Reşad's order (which was not published and not a formal order). Since a great war was going on, more than a pure Intelligence service of Ottoman Empire, Teşkilat-ı Mahsusa was a loyal and devoted action group actually combatting in the war and most of its leaders were originally military based staff. As the last hope of Ottoman Empire, it showed great effort till the end. At the end, it couldn't succeed, but it managed to extend the existance of Ottoman Empire as possible. In my thesis, before studying Teşkilat-ı Mahsusa, I will make you feel the atmosphere of Ottoman Empire's situation and its strategic problems in that period of time. And as inspecting the forces that are effective in the determination of the“national strategy”in that period, I will look for the answers about what the effects of assembly, Sultan, İttihat ve Terakki Political Party, Enver Pasha (even he was the director of İttihat ve Terakki), other countries and their Intelligence services (especially Germany's Intelligence service) are and how much they could manage in making up important decisions and determining national strategy. Later I will try to bring up my opinions about organization's foundation, structure, its procedures, goals, conditions of I. World War and Empire's matters as Ottoman Empire was in it's last moments.