Kırşehir Gazi İlköğretim Okulu
Kırşehir Center Gazi Primary School
  1. Tez No: 110571
  2. Yazar: AYFER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
KIRŞEHİR MERKEZ GAZİ İLKÖĞRETİM OKULU Şahin, Ayfer.e Yüksek Lisans, Sınıf Öğretmenliği Tez Danışmanı: Doç. Dr. Süleyman BÜYÜKKARCI Şubat 2001, sv + 246 sayfa İlköğretim okulları, 7-14 yaş grubundaki çocukların bir üst öğrenime ya da hayata hazırlanması gibi çok önemli bir görevi yerine getiren, geniş bir alanda işlerliği olan, Türk Millî Eğitiminin en temel sistemlerinden biridir. Ülkelerin bilimsel, teknolojik, toplumsal ve ekonomik yönlerden kalkınmalarının temelinde yatan en önemli kaynak kuşkusuz yüksek nitelikte yetiştirilmiş insan gücüdür. Böyle bir eğitimi vermekte olan ilköğretim okullarımızdan birisinin işlevlerinin aydınlatılmaya çalışıldığı bu araştırmanın yapılmasındaki temel amaç; Kırşehir'de ilköğretim okulları arasında kuruluş tarihi en eski okullardan biri olan ve öğrenci mevcudu itibariyle de Kırşehir'in dördüncü büyük okulu olan Gazi İlköğretim Okulu'nun eğitim-öğretimini, yönetim örgütünü, öğretim metot ve tekniklerim, öğretim programlarım, Okulun amaçlarını, bu amaçlara ulaşmadaki basan ve başarısızlık nedenlerini, kısaca; Okulun her türlü girdilerini, işlemlerim, çıktılarım, dönütlerini incelemek ve eğitim-öğretim sistemine neler katıldığım ortaya koymaktır. Bu amaçlan gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara cevaplar aranmıştır: 1. Türk Eğitim Sisteminin yapısı nasıldır? Tarih içerisinde nasıl bir gelişim süreci geçirmiştir? m2. Kırşehir'de eğitim öğretim sistemi nasıldır? Nasıl bir gelişim süreci geçirmiştir? 3. Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri nelerdir? 4. İlköğretim okullarının amaç ve ilkeleri nelerdir? 5. Gazi İlköğretim Okulu' nun bu amaçlara ulaşmada ne derecede başarılıdır? 6. Gazi İlköğretim Okulu'nun ve mezunlarının Türk Millî Eğitimine ve Kırşehir İli'ne etki ve katkıları nelerdir? Bu araştırma, var olan durumu belirlemeye yönelik, betimsel türden bir“Okul Araştırması”dır ve“Kırşehir Merkez Gazi İlköğretim Okulu'nun Eğitim ve Öğretimi”nin incelenmesi ile sınırlıdır. Araştırma, yapılan görüşme ve röportajlar ile yazılı belgelere dayandırılmıştır ve bunlarla da sınıırlandırılmıştır. Araştırma plan bakımından dört bölüm ile eklerden oluşmaktadır: Birinci bölümde;“Türk Millî Eğitimi 'nin Tarihî Gelişimi, Sistemin Yapısı ve Kırşehir'de Eğitim”konulan ele alınmıştır. İkinci bölümde;“Gazi İlköğretim Okulu'nun Tarihi Gelişimi, Bugünkü Durumu ve Amaçları”ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; ilköğretim okullarının yönetmeliğine, Gazi İlköğretim Okulu'nun iş ve işlemlerine, katıldığı yarışmalardan aldığı ödüllere yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; okulunun basan durumu, Kırşehir eğitim-öğretim sistemine etkileri ve katkılan ele alınmış, Okulun mezunlarından önemli görevlerde olanlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Yine bu bölüm de sonuç ve önerilere de yer verilmiştir. Ekler bölümüne- ise; Türk Millî Eğitim Sistemi ve Gazi İlköğretim Okulu ile ilgili önemli görülen bazı belge ve bilgiler, yapılan röportajlar, bazı istatistik ve tablolar ve okulla ilgili fotoğraflar konulmuştur. Araştırmamızın, eğitim-öğretim politikalarımızın daha iyi belirlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KIRŞEHİR CENTER GAZİ PRIMARY SCHOOL Şahi% Ayfer Postgraduate Education, Class Teaching Thesis Advisor: Doç. Dr. Süleyman BÜYÜKKARCI February 2001, xv + 246 page Primary schools are one of the basic systems that consists of 7-14 ages of Turkish National Education. They have been performing very important function about getting pupils ready for higher education and have had an important effectiveness on many aspects of their lives. No doubt the most important source which has been an origin for the scientific, social and economic development of the countries is highly qualified, educated human resources. Our basic goal for that research is trying to clarify functions of one sample primary school carrying out that kind of education. On the base of foundation date, it's one of the oldest school in Kırşehir and fourth largest school in terms of the total number of pupils attending to the schools in the city. In this research educatidnal situation, administrative organization and goals, reasons for achievement or failure to attain these goals, briefly all kinds of inputs, processes, outputs and feetbacks of that sample school - Gazi Primary School- have been examined and its contributions to the educational system have been brought up. In order to attiain these goals, answers for the questions below have been searched: 1. What's the structure of Turkish Educational System? Vhat sort of historical development process has it followed?2. How is the educational system in Kırşehir? What sort of development process has it followed? 3. What are the general objectives and main principles of Turkish National Education? 4. What are the goals and principle of primary schools? 5. What extent has Gazi Primary School been successfull to attain these goals? 6. What are the influences and assistances of the graduates from Gazi Primary School to the Turkish National Education and to Kırşehir? This research has been oriented towards determining the present situation. It's a descriptional“School Research”and limited with the investigation of educational situation in Kırşehir Center Gazi Primary School. It's been based on the interviews, reports, written documents and limeted with them, too. In terms of content, this research contains four sections and appendixes. In the first section, historical development of Turkish National Education, structure of the system, education in Kırşehir have been evaluated. In the second part, historical progress of Gazi Primary School, it's present situation and goals have been tried to be determined, Third part has been assigned to the regulations related with primary schools. In this part, studies and activities of Gazi Primary School, prizes which were won from competititons have been included.In the fourth and last part, Gazi Primary School's degree of achievement, its effects and contributions to the education, teaching system in Kırşehir, graduates of this school who have been performing very important jobs have been tried to be detennined. Conclusion and suggestions have also been included in this part. VIAppendixes have been appropriated to the Turkish National Education System, some important documents and information related with Gazi Primary School, reports, statistics, charts and photographs. It has been thought that our research will assist in deteraiining our education-teaching policies better than before. vn