Görsel iletişimde illüstrasyonun kullanım alanlarına kuramsal bir yaklaşım
- Tez No: 110598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. NEVİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bilgi, her türlü duygu ve düşüncenin karşılıklı paylaşımı, aktarımı olan iletişim ilk çağlardan günümüze çeşitli araç ve yöntemleri kullanarak gelişimini sürdürmüştür. İnsanlığın gelişim sürecine baktığımızda, iletişimi sağlamak için, ister mağara döneminde, ister ortaçağda ve günümüzde olsun hep görsel iletişim ve görsel iletişimde de illüstrasyon kullanılmıştır.“Görsel İletişimde İllüstrasyonun Kullanım Alanlarına Kuramsal Bir Yaklaşım”adı altında gelişen bu araştırmada, görsel iletişim-illüstrasyon ilişkisi ve illüstrasyonun görsel iletişimde kullanım alanlarının irdelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın I. Bölümünde, iletişim tanım ve kavramları; bu kavramlar ışığında iletişim sürecinin nasıl gerçekleştiği; olgu ve öğelerinin neler olduğu, bu öğeler içinde insanlara bilgi aktarımında iletinin kodlanması ve kod açımının gerçekleştirilme yöntemleri; iletişimin en etkili biçimi olan görsel iletişimin, çevre-insan-araç ilişkileri açısından irdelenmesine, bununla birlikte görsel iletişimde, İletinin algılanması ve anlamlandırılmasına, toplumsal yaşamda görsel iletişimin gerekliliğine değinilmiştir. Araştırmanın II. Bölümünde ise; "illüstrasyonun tanım ve kuramsal yaklaşımlara (illüstrasyon nedir?, illüstrasyonun ne gibi işlevleri vardır... gibi), illüstrasyonun tarihsel aşamalarına (Dünyada ve Türkiye'deki oluşum sürecine), illüstrasyonun diğer alanlarla ilişkisine (yazı-piktogram, karikatür, amblem, çizgi fılm-animasyon ilişkisine) ve bunlarla birlikte görsel iletişimde kullanım alanları başlığı altında, alan araştırması yapılarak illüstrasyonun yalnızca çocuk kitapları illüstrasyonunu kapsamadığı sonucuna varılmış ve bulunan on altı tane alanın önem ve işlevleri vurgulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER; İletişim, Görsel İletişim, İllüstrasyon, Görsel İletişimde İllüstrasyonun Kullanım Alanları.
Özet (Çeviri)
Communication, usually defined as mutual share of all kinds of information, feelings, and ideas, has always been in progress by using various means and methods since the early times. Throughout the history of mankind, for communication, illustration has also been used in visual communication not only in the early times but also in the Middle Age and these days. In this study titled as a theoretical approach on the uses of illustration in visual communication, it was tried to investigate the relation between visual communication and illustration and the use of illustration in visual communication. In the first part of the study, it was also tried to examine the definitions and concepts of communication, the elements and the process of communication, encoding of the message when conveying information, the methods of decoding of the message, and evaluation of visual communication according to interrelations of environment, human, and means. The necessity of visual communication in a community was pointed out. In the second part of the study, the definitions and functions of illustration; its historical background; its relations with different areas such as writing, pictogram, emblem, cartoon, and animated pictures; and its uses in visual communication were studied. Thus, it was concluded that illustration did not merely consist of illustrations in children's books,and its importance and sixteen functions were emphasized. KEY WORDS: communication, visual communication, illustration, uses of illustration in visual communication