Ergenlerde etkileşim gruplarında bilişsel-davranışçı tekniklerin ergenlerin iletişim becerilerine etkisi üzerinde karşılaştırmalı bir çalışma
A Comparative study on the effect of cognitive and behaviorist techniques in adolescent interaction groups to the commuunication skills of adolescents
- Tez No: 110601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Ergenlerde etkileşim gruplarında Bilişsel-Davranışçı Tekniklerin ergenlerin iletişim becerilerine etkisi genel olarak karşılaştırılmış, daha sonra cinsiyet değişkenlerinin, iletişim becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya Erbil Koru Lisesi'nde okuyan öğrencilerden Problem Tarama Envanteri uygulaması ile belirlenen öğrenciler katılmıştır. Araştırmada bağımlı değişken iletişim becerileri Çatışma Eğilimi Ölçeği ile ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde öntest-sontest t testi kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi 05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1- Cinsiyet faktörünün Bilişsel-Davranışçı Yaklaşımlı grupla psikolojik danışmada öğrencilerin iletişim becerilerine etkisi anlamlı bulunmamıştır. 2- Bilişsel-Davranışçı Yaklaşımlı grupla psikolojik danışmanın, davranışlarda olumlu değişimler gözlenmesine rağmen, istatistiksel veriler bu yönde anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this research, the effects of Cognitive-Behavioral Tecniques on communication abilities of teenagers have been compared in general, and then the effects of gender in comminication abilities have been evaluated. From the students studying at Erbil Koru High school those who were choosen according to The Program Scanning Inventory Application have joint to this research. ~ In the research comminication abilities have been measured by The Conflict Tendency Test. In the statistical analysis of the results obtained in the research, test- retest and T tests have been used. In the eveluation of the data, the level of meaning fullness has taken as 05. The data obtained from the research can be summaurized as follows: 1- Gender factor with the group Cognitive-Behavioral Tendency, has been realized that it has no effect on the comminication abilities of the students with respect to Psychological Councealing. 2- Although possitive changes have been observed in the behaviour of the group in Cognitive-Behavioral Tendency and the Psychological counsellor, the statistical data haven't been acknowledged meaningful.